Langoš
Langoš, maďarsky Lángos, je klasika, kterou si dá v Maďarsku asi každý. My v Česku langoše známe a tak nějak tu u nás zdomácněly. Langoše v Maďarsku jsou ale trochu jiné. U nás je nejoblíbenější langoš s tatarkou, česnekem a sýrem. V Maďarsku se prodává hlavně langoš s kysanou smetanou a sýrem. Pak jsou tu ale další alternativy s bohatější „náplní“, kdy je na langoši pořádná porce pečené papriky s kuřecím, hovězí maso a nebo opečená zelenina. Oblíbené jsou také langoše s pálivou klobáskou. Nejlevnější je pak holý langoř potřený pouze máslem a česnekem. Langoš si v Budapešti musíte dát, patří to k takovým těm povinnostem každého turisty, který sem zavítá.
Nejlepší langoše v Budapešti seženete v retro stánku s názvem „Retro Bufe“ na ulici Arany Janos.
Trdelník
Trdelník je další z maďarský dobrot, která u nás takříkajíc zdomácněla. Napomohly tomu určitě i vánoční trhy a stánky s nápisy „tradiční český trdelník“. Obří „trubičku“ posypanou cukrem a oříšky zná tak asi každý. Je to ale jedna z pochutin, které byste měli při návštěvě v Budapešti určitě ocnutnat. Pečou se tu především ve stáncích na ulici, kdy se na dřevěných kolících točí nad žhavými uhlíky a voní daleko do okolí. Můžete si dát klasický trdeník posypaný cukrem a skořící a nebo „vytuněný“ trdelník, který je naplněný nejrůznějšími zvěrstvy, jako je nutella, zmrzlina a nebo horká čokoláda se šlehačkou. Trdelníky jsou tu obrovské a tak nějak se počítá s tím, že jeden trdelník sdílí více trdlomilů. Nejvíc stánků s trdelníky potkáte v Budapešti právě přes vánoční svátky.
Kde si dát trdelník, nebo-li kürtőskalács? V Budapešti je po celém městě spousta stánků, které prodávají tyto sladké dobroty. Stánek na rohu Andrássy Avenue a Bajcsy-Zsilinszky Street je oblíbený u místních obyvatel. Trdelníky jsou tu čerstvé a za rozumnou cenu.
Plněná kapusta
Plněná kapusta, v originále Töltött káposzta, je oblíbeným pokrmem v celé východní Evropě a narazit na tento pokrm můžeme i v některých zemích bývalého Sovětského svazu. Maďarská varianta zahrnuje vařené listy kapusty plněné mletým vepřovým masem, hovězím masem, rýží, rajčaty a kapustou. Stejně jako u mnoha dalších maďarských jídel je velkoryse ochucená paprikou. Toto jídlo se obvykle konzumuje v zimě a rozhodně stojí za to jej vyzkoušet.
Töltött káposztu lze v Budapešti koupit například v restauraci Százéves, což je tradiční restaurace s historií sahájící až do roku 1831. Je to nejstarší restaurace ve městě a často tu hrává živá hudba.
Guláš
Není guláš jako guláš. Maďarské národní jídlo Gulyás je vlastně úplně jiný guláš, než ten, jaký známe z naší kuchyně. Maďarský guláš je spíš hustá polévka, ve které najdete velké kusy hovězího masa, papriky, cibule, rajčata semtam pepře. Obvykle se podává s čerstvým bílým chlebem a nakrájenou paprikou. Tradice maďarského guláše spadá daleko do historie této země, kdy byl guláš rolnický jídlem a původně ho vařili pastýři v kotlích z litiny na otevřeném ohni. Tradice kotlíků se tu stále drží a v mnoha restauracích se i dnes vaří guláš v kotli nad ohněm.
Kde si dát v Budapešti guláš? Baltazar Budapest je tím pravým místem. Je to jakýsi skrytý klenot mezi budapešťskými restauracemi. Guláš tu umí a určitě si na něm pochutnáte.
Dobešův dost
Tato sladká pochoutka se podává v kavárnách a pekárnách po celé zemi a je oblíbeným „slavnostním dortem“ na svatbách a večírcích. Pokud jste stejně jako my milovníci sladkého, tak ji zkrátka musíte ochutnat. Skládá se z 5 až 7 vrstev, z nichž každá je potřena čokoládovým krémem a přikryta karalemelm, který dokonale křupe při každém soustu. Po stranách je dort většinou ještě posypán drcenými arašídy s drceným karamelem, vlašskými ořechy a nebo mandlemi. Recept vymyslel známý cukrář Jozsef C. Dobos, po němž je tato pochoutka pojmenována. Poprvé byl dort servírován králi Franzi Josefovi I. a královně Alžbětě na výstavě v Budapešti v roce 1885.
Kde si dát Dobešův dort, nebo-li Dobos Tortu? V srdci židovské čtvrti najdete Fröhlich Cukrászdu, což je malé pekařství, kde dělají tento dort podle stejné receptury už přes 50 let.
Klobásky
Maďarská klobáska je pojem. Je to legenda mezi klobáskami. Maďarsko je klobáskovou velmocí a na klobásy tu narazíte doslova na kdžém kroku. Klobásy jsou v Maďarsku hojně podávané na snídaně, obědy, večeře a jsou připravovány do polévekh, salátů a dokonce jsou zapékány v pečivu. Klobásky jsou také často přidávány na dochucení již zmíněných langošů. Kolbász Maďaři milují a pod tímto pojmem se skrývá mnoho druhů a typů klobásek. Od vepřové přes hovězí až po koňskou nebo dokonce oslí klobásku. Známá a velmi oblíbená je pak Csabai kolbász – kořeněná klobása ochucená paprikou, Gyulai kolbász – klobása uzená na bukovém dřevě z města Gyula a Májas hurka – vařená klobása z jater.
Pokud budete chtít ochutnat maďarské klobásy, tak nejlepší nám pro jejich nákup přišla centrální tržnice, kde byl opravdu velký výběr. Seženete tu klobásy za pár korun ale i klobásy, kde pak kilo vyjde i na téměř tisíc korun.
Studená polévka z ovoce
I když to může vypadat spíš jako jakýsi dezert, který si dáte po obědě, tak Gyümölcsleves se obvykle podává jako studený předkrm nebo jako lehké letní jídlo. Nejoblíbenější verzí této osvěžující pochoutky jsou meggyleves, vyrobené z višní, zakysané smetany a špetky cukru. Zvláštní dobrota, která rozhodně stojí za vyzkoušení.
Kde si dát v Budapešti Gyümölcsleves? Kispiac Bisztro je roztomilá malá restaurace poblíž baziliky, která po celé léto podává tuto vynikající ovocnou polévku. V zimě ji v Budapešti seženete těžko.
Kuře na paprice
Paprikás Csirke je jedna z nejslavnějších maďarských delikates. Název tohoto jídla napovídá mnohé. Kuře s pořádnou porcí papriky. Kuře je dokonale propečené a masíčko tak krásně samo odpadá od kosti. Kuře se podává se špeclemi a na dochucení se zpravidla ještě dává trocha zakysané smetany.
V Budapešti dělají výborné kuře na paprice doslova v každé restauraci. My si jej dali v jedné z restaurací na centrální tržnici.
Tokaj
Tokaj je sladké maďarské víno, které se perfektně hodí jako dezertní víno. Je plné ovocných a medových tónů. Pokud příliš nemusíte sladká vína, tak existují i sušší varianty. Suchý Tokaj si pak můžete dopřát i k sýrům a nebo třeba oblíbeným klobáskám. Určitě si nezapomeňte jednu láhev dovézt jako suvenýr.
Rybářská polévka – polévka ma´darského rybáře
Polévka maďarského rybáře je rybí polévka podávaná ve vydlabaném chlebu. Tato lehce pikantní polévka se obvykle vaří z kapra uloveného v řece Dunaji. Polévka je opět kořeněna paprikou, bez které se v Maďarsku neobejde žádné jídlo. Nejznámější varianty rybářské polévky jsou: rybářská polévka z Baja, Szegedu a oblasti Tisy. Tuto polévku můžete vyzkoušet na mnoha místech v Budapešti, například v restauraci Horgásztanya.
Lečo
Několik zemí má své vlastní verze tohoto jídla. My se mezi ně řadíme a lečo je v Česku oblíbené a každý jej už určitě párkrát ochutnal. Maďarské Lecsó je od toho našeho trochu liší. Je to v podstatě zeleninový guláš uvařený z rajčat, žlutých paprik a cibule. Zelenina je ochucena solí a samozřejmě také paprikou. Samozřejmě se v Maďarsku vaří i varianta leča s klobásami, ale původní verze tohoto jídla je ryze vegetariánská. Lecsó se obvykle podává s chlebem a kopečkem zakysané smetany. Zakysaná smetana je v Maďarsku poměrně oblíbená a často je s ní ochucena velká řada pokrmů. V maďarsku nenajdete mnoho vegetariánských pokrmů a lečo je tak spíše vyjímkou. V Budapešti jej můžete ochutnat v restauraci M10 v Budíně.
Pálinka
Pálinka je pravděpodobně nejznámější maďarský alkoholický nápoj v Maďarsku. Je to destilát shodný s naší slivovicí, takže nás voltáž Pálinky tolik nezaskočí, jako turisty z jiných konců světa. Tradičně se pálinka vyrábí ze: švestky, hrušky, broskve, třešně, hrozny atd. Pálinka se obvykle pije jak před jídlem, tak po jídle (na podporu trávení). Pálinku seženete v Budapešti v každém obchodě. Pokud ji chcete ochutnat, tak se vyvarujte pouličním prodejcům – tedy v případě, že ještě někdy chcete vidět.
A kde ji ochutnat? V hotelu Abszolut Palinka můžete vyzkoušet 250 prémiových druhů pálinky.