Rybář na jezeře Inle Lake

Průvodce po jezeře Inle Lake

by Vlčí mlha
5. 1. 2020
Comments 0

Jezero Inle Lake patří k turisticky nejoblíbenějším místům Barmy. Není divu, krása toho místa dostala i nás. Rozlehlé jezero plné kvetoucích vodních hyacintů, které kolem dokola obklopují hory. Rybáři, co balancují na špičce lodě a předvádí denně svůj rybářský tanec s velkými proutěnými koši na ryby. Ženy kmene Pa-O oblečené do černé haleny a sukně s barevným šálem na hlavách žvýkají betel a vesele u toho přebírají lístky čaje. Inle Lake je místo, kde se dá strávit den, týden i měsíc a pořád je co vidět. Nevýhodou oblíbenosti tohoto místa jsou vyšší ceny ubytování a místa, která se pod nálepkou tradičního folkóru snaží z turistů vytřískat doslova maximum. Když se ale těmto místům vyhnete a výlety budete začínat brzo ráno, zamilujete se do Inle Lake stejně jako my. Zde je takový náš menší průvodce po jezeře Inle Lake s tipy a radami.

Jak se tam dostat?

Možností jak se dostat na jezero Inle Lake je mnoho. My jsme zvolili autobus ale popíšeme vám zde i další alternativní způsoby dopravy.

Letadlem

Kousek od jezera (cca 45 minut jízdy) je letiště Heho Airport (HEH). Létají sem spoje z Yangonu, Mandalay, Thandwe, Loikawu, Monghsatu a Kengtungu.

Autobusem

Z Mandalay (Chan Mya Shwe Pyi Station) jezdí do NyaungShwe několik společností. My zvolili JJ Express. Lístky lze koupit online a cena se pohybuje od 8-12 USD za osobu. Při objednávání lístku je potřeba zvolit destinaci Taunggyi a poté na pravé straně vybrat spoj přímo do Nyaug Shwe. Na výběr jsou denní i noční autobusy, my jeli nočním ve 22:00 a na místě jsme byli v 5:00. Je důležité objednat si lístek alespoň jeden den dopředu. Zpravidla bývají autobusy rychle obsazeny – jezdí s nimi totiž i místní.

Autobus je klimatizovaný a každý cestující dostává deku, pití a svačinu na cestu. Cesta trvá zhruba šest až sedm hodin a cestou je jedna přestávka na večeři. Autobus zastavuje u restaurace, kde si můžete dát klasický výběr barmských jídel. Autobus zastavuje přímo v centru, kousek od hlavního přístaviště. Před vjezdem do oblasti Inle Lake se platí vládní poplatek za vstup 15 000 MKK na hlavu. Poplatek vyberou místní pobertové během jízdy.

Autobusy v Barmě jsou klimatizovány asi na 16C a je v nich opravdu kosa, proto se dobře oblečte. Další zajímavostí je to, že jsou na opěradlech TV jako u nás v RegioJetu. Nabídka filmů je však mnohonásobne vyšší. Vtipné je ale to, že jsou to všechno kinoripy stažené z torrentů vč. odkazů na ony torrenty. Moc se tu s tím neštvou.  Doporučuji jezdit JJ Express, který je sice o něco dražší, než ostatní linky. Je ale rychlejší, bezpečnější, pohodlnější a vyhnete se zvracejícím Barmáncům a nekonečným telenovelám – o tom příště.

Po jezeře Inle Lake se bude přepravovat lodí
Po jezeře Inle Lake se bude přepravovat lodí

Vlakem

Přímo do Nyaung Shwe vlak nejezdí. Stanice jsou ale v Shwe Nyaung a Taunggyi. Odtud se k jezeru dá dostat taxíkem.

Kde se ubytovat?

Ubytování je možné zvolit přímo na jezeře Inle Lake. V takovém případě je ale člověk trochu izolovaný od ostatních míst a při každém výletu je potřeba najmout převozníka, který vás doveze na břeh. Několik ubytování je i po obvodu jezera, ty ale spadají do trochu vyšších cenových kategorií, takže jsme se jim z ekonomických důvodů vyhnuli.

Většina turistů se ubytovává ve vesnici Nyaung Shwe, která leží pár kilometrů od jezera. S jezerem je propojena vodním kanálem, takže při vyjížďkách na lodi vyrážíte přímo z vesnice. Není potřeba nikam dojíždět. Ve vesnici je také trh, obchody a několik restaurací. Dá se tu půjčit kolo i motorka. Ubytování je tu spoustu a to v nejrůznějších cenových kategoriích. Doporučuji ale ubytování zabookovat dopředu – je to přeci jen nejoblíbenější turistická lokalita a tak bývají hotely dost často obsazené. Navíc se nám povedlo vychytat akci na booking.com a měli jsme pokoj o cca 60% levnější – takže paráda.

The Royal Nyaung Shwe Hotel (naše volba)

Hotel jsme si zarezervovali přes Booking.com na základě polohy a akční ceny. Noc stála v přepočtu 445 CZK a v ceně byla i snídaně, která byla mimochodem luxusní. Hotel vypadá na první pohled dost nóbl, ale jako většina megalomanských staveb v Barmě, jde jen o efekt. Pokoj byl ale čistý a docela prostorný. Jen wifi připojení bylo dost bídné. Jak už je výše naznačeno, snídaně byla skvělá. Na výběr bylo z několika jídel, od párků s vajíčkem až po smažené nudle a jogurt s vločkami.

Chýše na jezeře Inle lake
Chýše na jezeře Inle lake

Song of travel

Nejoblíbenější hostel mezi zahraničními turisty. Fasáda vypadá jako velký magnetofon a v malé zaprášené vesnici působí dost nepatřičně. Spí se ve společných ložnicích typu „dorms“. Hostel půjčuje kola a organizuje i výlety do okolí. Určitě mrkněte na fotky hostelu, stojí to za to.

Ostello Bell Inle Lake

Další hostel, který nabízí pouze ubytování v dorms. Dobrá lokalita, kousek od trhu a hlavní cesty. Ostello Bello je síť hostelů v nejznámějších turistických místech v Barmě. Drží si svůj evropský standard a tomu odpovídají i ceny. Nicméně občas mívají akci, můžete to omrknout zde.

Ranní modlitby u pagody
Ranní modlitby u pagody

Co vidět a zažít?

Jak už jsme naznačili výše, u jezera Inle Lake jsou spousta možností co vidět a zažít. Je to nádherné místo, kde byste mohli strávit dlouhé týdny a stále byste měli co objevovat.

Můžete si pronajmout loď i s šoférem
Můžete si pronajmout loď i s šoférem

Plavba po jezeře Inle Lake

Jezero Inle Lake se nachází na jihu Šánského státu. Jeho délka dosahuje 22 km a rozprostírá se mezi dvěma pohořími. Oblast jezera je domovem několika původních kmenů. Na jezeře v domech na dřevěných kůlech žijí lidé kmene Intha. Tito lidé jsou proslulí díky svému netradičnímu způsobu rybolovu. Muži na jezeře rybaří ve stoje – nohou ovládají pádlo a ruce mají volné na lov ryb. Dřív bylo jezero plné rákosů a travin a tohle byl jediný způsob, jak vidět na cestu před sebou. Mezi další kmeny, na které můžete v okolních kopcích narazit, jsou Šanové a lidé kmene Pa-O.

Plavbu po jezeře jde zarezervovat přes hotel. To nedoporučujeme. Obvykle se jede ve velké skupině a za cenu, za kterou si sami u přístavu usmlouváte celou loďku jen pro sebe. Navíc při rezervaci přes hotel jste vázaní na ostatní a navštívíte všechny turistické pasti, co na jezeře jsou. Během plavby uvidíte rybáře předvádějící tradiční způsob rybolovu, tkalcovskou dílnu (tkaní z vláken lotosu), stříbrnickou dílnu, plovoucí zahrady, pagodu a tabákovou dílnu, kde pracují ženy kmene dlouhých krků.

Ukázka umění rybářů na Inle Lake
Ukázka umění rybářů na Inle Lake

Nejlepší způsob jak si plavbu opravdu užít je pronajmout si loď v přístavu den před plavbou. Cena se pohybuje okolo 15 000 MKK za den. Loďku si snadno pronajmete v přístavu, odkud se taky vyjíždí. Na lodi jsou plastové židličky opatřené dekami, které obzvlášť ráno přijdou vhod. Doporučujeme si přivstat. My jsme vyjížděli kolem šesté ráno a odměnou nám bylo klidné jezero v oparu, úplně bez lidí. Je to nádherný zážitek, který za to vstávání jistě stojí. Rána jsou tu skutečně chladná a tak si na cestu lodí vezměte bundu.

Domluvte se s lodníkem, která místa chcete vidět a která naopak ze seznamu vynechat. Za nás lze určitě přeskočit dílny. Jedná se spíš o obchody s dost přemrštěnými cenami, než o autentickou ukázku tradičního řemesla. Stejné suvenýry navíc pořídíte na nočním trhu a za zlomek ceny. Místo toho si udělejte okruh po jezeře při východu slunce, foťte rybáře, kochejte se prvními paprsky slunce a pak si zajeďte na nějakou dobrotu na trh.

Na betel od horských kmenů – 5 day market

Tento trh se koná každých pět dní a pokaždé na jiném místě. Sjíždí se na něj lidé z okolních hor a prodávají zde své zboží. Prodává se tu vše, na co si vzpomenete. Zelenina, ovoce, kytky, nože, sošky Buddhy, longyi, betel, sušené ryby… 5 day market hýří barvami, vůněmi a chutěmi. Trh se koná na těchto místech: Ywama Village (tento jsme navštívili my), Phaung Daw U, Indein, Mine Thauk a klášter Nga Phe Kyaung. Kde se zrovna trh koná, zjistíte od místních nebo v informacích u přístavu. Je to jedinečná možnost jak přijít do styku s lidmi z různých kmenů a zažít pravý barmský trh se vším všudy. A třeba taky ochutnat betelový balíček s příchutí sladkého kokosu (150 MKK).

Je libo betel?
Je libo betel?
Tržnice na Inle Lake hýří barvami a vůněmi
Tržnice na Inle Lake hýří barvami a vůněmi
Ženy z horského kmene na místní tržnici
Ženy z horského kmene na místní tržnici

Pro suvenýry na trh y Mingalar

Trhy Mingalar jsou přímo v centru Nyaung Shwe a jsou obrovské. Prodává se tu vše od zeleniny až po suvenýry. Ty se tu dají pořídit za výhodné ceny. Při nákupu stříbra, ale buďte obezřetní. Ne vše co se tváří jako stříbro, stříbro doopravdy je. Chce to nejdříve nastudovat, jak se nenechat napálit a pak tak trochu zariskovat.

Vesnice Indein a Pagoda Shwe Indein

Vesnice Indein se nachází 8 kilometrů jižně od jezera Inle Lake. Nejlepší způsob, jak se sem dostat, je lodí po kanále. Zpáteční cesta soukromou lodí nás vyšla na 20 000 MKK. Opět se vyplatí si přivstat a vydat se na cestu před východem slunce. Vyhnete se tak ostrému polednímu slunci i davům turistů. My byli u pagody sami a byla to nádhera. Mniši tu žehnali místním, ženy z vesnice pokládali k pagodám obětiny a zapalovaly vonné tyčinky. Samotná plavba je krásný zážitek, proplouváte kolem polí, pod několika dřevěnými mosty a cestou můžete zahlédnout vodní buvoly, hady nebo rybáře, jak loví úhoře do proutěných košíků.

Stúpy na Shwe Idein
Stúpy na Shwe Idein
Domorodá žena u pagody Shwe Idein
Domorodá žena u pagody Shwe Idein
U pagody často potkáte malé mníšky - tak bacha, ať vás netrefí airsoftkou
U pagody často potkáte malé mníšky – tak bacha, ať vás netrefí airsoftkou

Dominantou vesnice je pagoda Shwe Indein, kterou obklopuje více jak 1600 buddhistických stúp z období 14. až 18. století. Nejstarší se datují až do vlády krále Narapatisithu. Vstup do komplexu je zdarma, platí se pouze za focení 500 MKK. Stúpy jsou postaveny z kamene nebo hlíny a jsou bohatě zdobené zlatem, soškami nebo zvonečky, které při lehkém větru vesele cinkají. Mnohé stúpy jsou zarostlé a v dost špatném stavu. V husté vegetaci nejdou skoro vidět. To ale dělá tohle místo ještě kouzelnější a magičtější. Dodnes je tohle místo důležitou duchovní památkou a sjíždí se sem lidé z okolních vesnic a hor, aby obětovali bohům nebo meditovali.

K pagodě vede z vesnice zastřešený koridor lemovaný stánky se suvenýry. Ceny tu nejsou nijak vysoké, obzvlášť když jdete brzy ráno a podaří se vám usmlouvat „lucky money“. Místní věří, že pokud první návštěvník koupí zboží, přinese jim štěstí do obchodu na celý den, proto jsou ke smlouvání svolnější než kdy jindy. Nám se dařilo smlouvat tak moc, až mi to bylo občas hloupé. Vystřízlivěl jsem z toho euforického stavu až poté, co jsem ony stříbrné šperky nechal otestovat, zda-li jsou opravdu stříbrné. Ale to k cestování patří…

Vyjížďka na kole k jeskyni Htet Eain

Vesnice leží necelých 5 kilometrů od Nyaung Shwe a na kole se do ní dostanete příjemným tempem zhruba za půl hodiny. Kolo lze pronajmout téměř v každém hotelu za 1500 MKK za den. Cestou vás čeká pár kopců, ale nic dramatického. Kolo si určitě půjčte. My ještě před návštěvou Inle Lake jezdili prakticky pořád na motorce a téměř jsme se tedy nehýbali. Takže kolo bylo jakousi nutností, abychom úplně nezakrněli a nakonec se to ukázalo jako bezva nápad, protože jsme se dostali na úžasná místa.

Ve vesnici se nachází velká klášterní škola pro děti z chudých rodin a sirotky. Škola je projektem neziskové organizace Mudita a snaží se zprostředkovat vzdělání chudým dětem z okolních vesnic. Škola je soběstačná a na jejich prostorách se nachází nejen školní budovy, ale i zahrada, hřiště, ubytovna a malá kavárna pro veřejnost, kde si můžete dát dobrou kávu a koupí malého suvenýru přispět na chod školy. Pokud se chcete dozvědět o Mudita School víc nebo se stát jejich dobrovolníkem, zavítejte na tyto stránky.

Na kopci za vesnicí se nachází klášter a rozlehlý jeskynní komplex, který určitě stojí za návštěvu. Ne všechna místa jeskyně jsou osvětlena, pokud chcete jeskyni prozkoumat opravdu důkladně, nezapomeňte si přibalit baterku.

Jeskyně Htet Eain
Jeskyně Htet Eain

Na skleničku Sauvignonu do Red Mountain Estate Winery

Šest kilometrů na západ od Nyanug Shwe leží vinice Red Mountain Estate Winery. Cesta k vinařství je hezky značená a na kole jste tu ani ne za třičtvrtě hodiny. Vyzkoušejte degustaci tří místních vín za 5 000 MKK. K vínu jsme dostali misku oříšků a degustace nás mile překvapila. Přiznám se, že jsem su tu připadal jako v Mikulově. Vinice v Barmě, kdo to kdy slyšel? Navíc tu i dobře vaří, takže si můžete dát nudle s krevetami a kochat se pohledem na vinohrad. Víno a k tomu úžasný výhled na okolní vinice a hory, není lepší způsob, jak zakončit den.

Na kole po východním břehu Inle Lake

Cestou potkáte továrnu na výrobu tofu, horké prameny a několik klášterů. Lodí se potom můžete i s kolem přepravit na druhou stranu jezera a pokračovat zpět do Nyaung Shwe po západním břehu.

Stúpy u Shwe Indein
Stúpy u Shwe Indein

Autem do Kakku

Městečko Kakku se nachází v horách na východ od Inle Lake. Dostat se sem dá bohužel pouze taxíkem, žádné autobusy jsme nevypátrali. Cesta trvá přes dvě hodiny a za celý výlet zaplatíte něco kolem 40 000 MKK. Místo je hodně podobné Shwe Indein pagodě, pokud tedy prahnete po dalších stúpách a pagodách, Kakku jistě stojí za návštěvu.

Pěšky za horskými kmeny

V informacích u přístavu si můžete zarezervovat průvodce na treky do okolních hor. Hodně lidí podniká treky z Kalaw do InleLake nebo naopak. Většina treků je vícedenních, pokud tedy máte v Inle dostatek času, určitě vyzkoušejte. Najdete zde však i jednoduché treky, které lze zvládnout za jeden den. Treky vám zajistí i hotel ale levnější je, zajít si do přístavu a trek zabookovat přímo tam.

Kde se dobře najíst?

Jezero Inle Lake, resp. okolí, je plné menších i větších restaurací a vybrat si můžete z různých stylů – od hamburgerů přes indické kari až po tradiční barmskou kuchyni. Jsou tu k dostání i levné koktejly, několik druhů piva a večer se tu griluje.

Noční trh

Na nočním trhu to ožívá prakticky ihned po setmění. Mimo stánky s jídlem tu najdete i několik stánků se suvenýry, kde se dají pořídit krásné věci za dobré ceny.

Před každým stánkem stojí plastové stolky s židličkama. Prodávají se tu hlavě věci z grilu – ryby, krevety, zelenina, kuřecí i vepřové maso. Taky nudle, smažená rýže a polévky. Ke každému jídlu je na stole zdarma bandaska se zeleným čajem. Jídlo na gril si vybíráte sami z nabídky na stole. Dostanete košík a kleště a do košíku házíte vše, na co máte chuť (a peníze).

The Shan Noodle & Food House

Tuhle restauraci najdete na ulici Phaung Daw Side Road kousek od nočního trhu. Našli jsme ji náhodou při procházce vesnicí. Z venku to tak nevypadá ale jídlo tu je tu opravdu skvělé a ceny poloviční oproti ostatním restauracím. Ochutnejte šánskou polévku (1000 MKK), ke které dostanete nakládanou zeleninu a čili. Nebo smaženou rýži (1000 MKK) s čajovými lístky a volským okem, můj favorit!

Bamboo Hut

K této restauraci si budete muset vyšlápnout na kole nebo na skůtru. Cesta na kole trvá asi půl hodiny. Restaurace má trochu vyšší ceny a zakládá si na tom, že veškeré jídlo je z lokálních surovin vypěstovaných v okolí jezera Inle lake. Restaurace cílí spíš na turisty, ceny jsou na místní dost vysoké. Obyčejná smažená rýže vychází na 2000 MKK. Z restaurace je krásný výhled na okolní krajinu. Cestou k restauraci potkáte pole s dračím ovocem i tabákovou plantáž a místní obyvatele, kteří vám budou celí vysmátí mávat.

Cafe CCM

Hipsterská kavárna s dobrou kávou, zmrzlinou a smaženými koblížky. Uprostřed Barmy trochu jako zjevení.

Pancake Kingdom

Rodinná kavárna a restaurace. Je známá pro své palačinky, které si můžete dát na sladko nebo na slano. Ceny jsou trochu vyšší. Za palačinku s banánem zaplatíte 3 000 MKK. A jedna vám rozhodně stačit nebude. I tak doporučujeme navštívit tuto milou palačinkárnu a vyzkoušet zase pro změnu něco jiného, než jen rýži/ nudle.

Paw Paw Café

Malá rodinná kavárna a komunitní projekt, jehož cílem je dát práci mladým nezaměstnaným ženám z okolních vesnic. Mají skvělou kávu a ještě lepší čaj. Vyzkoušejte kořeněný masala tea! Ke kávě i čaji si můžete dát zákusek z aktuální denní nabídky.

Kromě výše zmíněných jsou v celé vesnici nejrůznější bezejmenné restaurace s místní kuchyní. Vyzkoušejte bez obav jakoukoliv z nich. Vždy si pochutnáte.

V okolí Inle Lake se dá skvěle najíst
V okolí Inle Lake se dá skvěle najíst

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *