Black Insomnia a recenze nejsilnější kávy na světě

Black Insomnia a recenze nejsilnější kávy na světě

by Vlčí mlha
14. 11. 2020
Comments 0

Miluju kávu! Teda vlastně, dřív jsem ji rád neměl ale postupem času jsem si ji zamiloval. Neskutečně mě baví objevování nových chutí kávy a utrácím za ni docela dost peněz. Doma si objednávám výběrovou kávu ze všemožných pražíren, experimentuju s alternativními způsoby přípravy a na cestách mám vytipované v každém městě kavárny, které musím navštívit. Moje práce fotografa vlastně bez kávy ani nejde tak nějak provozovat. Vstáváte ve 4 ráno a v 8 už musíte vesele fotit svatbu někde v Praze. Takže kafe je mi společníkem na cestě životem už pěkně dlouho. A teď jsem narazil na jednu hodně zajímavou kávičku. Je to vlastně trochu silný kafe, řekl bych. Konkrétně se jedná o nejsilnější kávu na světě – kávu Black Insomnia. Takže jsem nelenil a hned jsem si jedno balení objednal a teď se tu s vámi podělím o zkušenosti s touto kávou.

Jak vznikla nejsilnější káva na světě?

Spi, až když chceš, ne když musíš! To je heslo, které vás uvíte na e-shopu s kávou Black Insomnia. Tahle extrémně silná káva má svůj prapůvod v Africe, kde ji v Kapském městě stvořil Sean Kristafo. Black Insomnia v překladu znamená černá nespavost a tak nějak vystihuje podstatu téhle černé mršky. Káva Black Insomnia spatřila světlo světa v červnu roku 2016 a už o pár měsíců později se prodávala do 22 zemí celého světa. V tuto chvíli je dostupná i u nás a objednat si ji můžete pohodlně přes e-shop.

Cílem tvůrce této zajímavé kávy bylo vytvořit velmi silnou kávu s extrémně vysokým obsahem kofeinu, přičemž Sean Kristafo chtěl zachovat skvělou chuť kávy tak, aby byla pro člověka ještě stále lahodná a aby si její popíjení mohl zákanzík vychutnat. Nešlo jen o to, dostat do kávy maximum kofeinu ale o také o její chuť. A tak vznikla káva Black Insomnia.

Jakto, že je káva Black Insomnia tak silná?

Je to docela alchymie ale princim výroby není až tak složitý – tedy teoreticky. Sean Kristafo zkrátka namixoval svou Black Insomnii z pečlivě vybraných kávových zrn tak, aby byl výsledek chuťově dokonalý a aby káva obsahovala dostatek kofeinu.

Kávová zrna pro Black Insomnii se sklízi v Africe a Jižní Americe. Používá se přitom směs robusty a arabiky. Robusty je ve výsledném mixu cca 80% a arabiky 20%. Robusta totiž obsahuje až 2x více kofeinu, než arabika ale není mezi milovníky kávy příliš oblíbená kvůli své chuti, která nedosahuje kvalit arabiky. Proto je směs doplněna výběrem zrn arabiky a výsledná směs je sladěna tak, aby byla dokonale chutná. Další nedílnou částí výrobního procesu je pražení, které probíhá podle staroitalské tradice v Německu. A pražení také není žádná legrace, dohlíží na něj tým odborníků. Správné pražení je totiž prý podstatné pro výslednou chuť kávy a obsah kofeinu.

Black Insomnia je nejsilnější káva na světě

Potřebuju kofein ale potřebuju taky, abych jej dostal v nějaké chutné formě. Nemám moc v lásce energiťáky a tak je káva mým velkým kamarádem. A tahle káva obsahuje kofeinu opravdu hodně. Obsah kofeinu je 140 mg kofeinu na šálek (44 ml). Tohle číslo z Black Insomnie dělá nejsilnější kafe na světě. Její tvůrce to má dokonce podložené laboratorními testy, jež si nechal vypracovat. Do té doby bya nejsilnější kávou na světě Death Wish Coffee. Ta obsahuje 90 mg kofeinu na jeden šálek, což je v porovnání se 140 mg kofeinu z Black Insomnie docela prd.

Abyste měli představu o tom, kolik je v téhle kávičce kofeinu, tak se podívejte na srovnávací tabulku. To jen tak pro představu, ať víte, co si ráno připravíte ke své misce ovesných vloček.

KávaMnožství kofeinu v šálku (44 ml)
Espresso60 – 80 mg
Death Wish90 mg
Black Insomnia (Espresso á 7 g)150 mg
Red Bull32 mg
Starbucks (Doubleshot)57,29 mg
Coca-Cola9,6 mg

Nezabije mě to?

Může být, když to přeženete. Doktoři různě po internetu uvádějí, že by maximální denní dávka kofeinu neměla překročit 400 mg. Jsme ale různí a pro někoho může být limit třeba 200 mg kofeinu. Proto doporučuju s touhle kávou začít pozvolna a zkoušet, kolik toho snesete.

Jaká je nabídka kávy Black Insomnia?

Vybrat si můžete kávu ve třech variantách. Můžete si koupit buď klasickou zrnkovou kávu, mletou kávu a nebo kapsle pro Nespresso© kávovary. A protože mám rád čerstvou kávu a nemám problém si ji namlít a připravit podle svých aktuálních chutí a mentálního rozpoložení, tak jsem si objednal zrnkovou kávu.

Výrobce uvádí, že káva je vhodná na všechny typy přípravy a bude vám chutnat jak z french pressu, tak moka konvičky a nebo jako espresso. Já jsem si ji připravil na dripperu Hario V60. A jdeme tedy na tu slíbenou recenzi.

Recenze kávy Black Insomnia

Když na mě vyskočila reklama na Facebooku, tak jsem neváhal ani minutu a okamžitě jsem udělal objednávku. Tahle káva mě zaujala prostě hned. Objednávku jsem udělal v pondělí odpoledne a ve středu jsem měl balíček na výdejním místě Zásilkovny. Takže to byla pěkná rychlost. Nedočkavě jsem utíkal domů, abych tohle kafe vyzkoušel. Káva je hezky zabalená v krabici a dostanete k ní i povídání na letáku. Balení kávy je hezké a designově vydařené. Cena za balík kávy (453 g) je 399 Kč, což není tak strašné – jsem zvyklý kupovat třeba Keňu za cca trojnásobnou cenu. Navíc tohle není káva na denní popíjení.

Jak jsem kávu Black Insomnia připravoval?

Jak už jsem psal výše, kávu jsem připravoval na dripperu V60 – to byl první test, pak jsem ji zkoušel i na AeroPressu. Když kávu otevřete, tak vás doslova praští do nosu její vůně. Voní krásně. Ucítíte nejvíc asi oříšky a čokoládu. Odvážil jsem si 10 g a namlel jsem kávu na středně hrubo. Pak jsem ji připravil klasicky na V60 a čekal jsem. Barva kávy je doslova černá – asi jako Coca-cola a káva nádherně voní.

Jak chutná káva Black Insomnia?

Chutná stejně dobře, jako voní. Chuť je hodně výrazná a cítíte v ní hořkou čokoládu a oříšky. Ty se nesou celou dobu a cítit jsou i v dochuti. Káva není příliš hořká, jde spíš do sladka a čokoládu opravdu dost připomíná. Připomněla mi vietnamskou kávu – ve Vietnamu se pije robusta se slazeným kondenzovaným mlékem a Black Insomnia mi vyvolala vzpomínky na Vietnam.

Účinek kávy Black Insomnia

Přiznejte se, tohle vás zajímá určitě nejvíc? Ano, i já jsem byl na účinek téhle kávy hodně zvědavý. A řeknu vám, je to jízda. Káva začne pořádne účinkovat tak 20-30 minut potom, co ji vypijete. Počítejte s lehce zvýšeným tepem a nutkáním něco dělat. Já si dal kafe před tréninkem a bylo to lepší, než nakopávač. Únava byla pryč ještě dlouho po tréninku. Něco podobného jsem ještě nezažil.

Hodnocení kávy Black Insomnia

Není co dodat, za ty peníze to stojí. Jak jsem psal, není to kafe na každý den ale pokud potřebujete zamakat, nebo se chcete soustředit na práci, tak tahle káva vám určitě pomůže. Navíc výborně chutná a její příprava je snadná – prostě jako příprava každé jiné kávy. Já osobně ji doporučuji alespoň vyzkoušet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *