Jak v Barmě a dalších zemích v Asii ušetřit za taxi?

Jak v Barmě a dalších zemích v Asii ušetřit za taxi?

by Vlčí mlha
1. 2. 2020
Comments 0

Asi každý kdo byl v Asii potvrdí, že největší výmrdci jsou taxíkáři. Dlouho jsem si držel čistý štít a chlubil jsem se, že mě nikde žádný taxíkář nepodělal, až se to povedlo jednomu šikulovi ve Vietnamu. Teď při naší poslední cestě do Asie, tedy při cestě do Barmy, jsme používali jednu úžasnou aplikaci, která nám ušetřila handrkování s těmito šmejdy a zanechala v nás jen ty nejkrásnější vzpomínky na Barmu. O jakou jde aplikaci? To vám popíšeme v tomto článku a poradíme vám, jak ušetřit díky aplikaci za taxi.

Grab, dokonalá aplikace pro cestovatele

V Barmě jsou naprosto úžasní lidé. Nejlepší v celé Asii. Milí, usměvaví a ochotní. Možná je to marketing, možná to mají naočkované z televize a možná takoví opravdu jsou. Ve mně zanechali každopádně jen ten nejlepší dojem. Vyjímku ale tvoří taxíkáři. Taxikář není člověk. Je to tvor, který celý den číhá na nebohého turistu, kterého pak takzvaně vytěží. To znamená, že vás podělá, okrade, ošidí a ošulí. Zkrátka s vámi vymrdá. Nesnáším handrkování s taxíkáři. Ve většině zemí v Asii můžete na taxametr zapomenout. Vždy si cenu domluváte předem. Pokud už taxík taxametr má, tak váz povozí po městě tak, abyste pustili peněžence pěkně žilou. A pokud taxametr nemá a vy se dohadujete o cenu tak vězte, že vaše cena bude většinou o stovky procent vyšší, než cena pro místní. A to mě zkrátka sere.

Naštěstí v Asii existuje aplikace Grab, která funguje podobně, jako Uber u nás. Aplikaci si nainstalujete na telefon, zadáte kam chcete jet a ukáže se vám cena. UKÁŽE SE VÁM CENA. Je to genáilní. Nikdo vás nepodělá. Víte, kolik má cesta stát a dokonce na mapě vidíte trasu, kudy máte jet k cíli. Jakmile potvrdíte cestu, tak se vám přihlásí taxíkář, který je poblíž. Na mapě pak pohodlně sledujete, jestli jede podle určené trasy. Vystoupíte, zaplatíte určenou částku a všichni spokojení.

Jak Grab funguje?

Podle údajů na stránkách Grab funguje v Barmě, Thajsku, Malajsii, Kamboži, Indonésii, Filipínách, Thajsku a Vietnamu. Ovšem pozor, ne ve všech městech. V Barmě Grab fungoval jen ve větších městech. Nutno dodat, že aplikaci používají spíš turisti. Místní si prostě chytnou taxíká a ví, kolik má stát. Domluví si zkrátka lokální cenu. Přes Grab jsme měli ceny o cca 30-50% nižší, než nám nabízeli taxíkáři bez Grabu.

Grab si stáhněte ještě před odleteme do Asie. Aplikaci si nainstalujte a aktivujte. Při aktivaci si musíte vyfotit selfíčko, proto je vhodné si aplikaci nainstalovat v klidu doma. Já se fotil v chaosu na autobusovém nádraží v Rangúnu a fotku mi to přijalo asi až na padesátý pokus.

Grab potřebuje data, proto si musíte koupit místní SIM kartu. V Barmě nás 10GB stálo cca 150 Kč. Takže data v Asii problém nejsou. Jakmile chcete někam vyrazit, tak prostě otevřete Grab, zadáte cíl cesty a ukáže se vám cena za varianty dopravy – takže taxík, tuk tuk a nebo sdílená motorka. Ano, v Grabu si můžete objednat i motorku. Vyberete co chcete a pak chvíli čekáte, kdo přijme vaši zakázku. Během chvilky se chytne nějaký taxíkář v okolív a vy vidíte na mapě kde se přesně nachází a za jak dlouho bude u vás. Konkrétně v Barmě mají taxíkáři takovou zvláštní vlastnost, že vám budou přes Grab volat. Neumí sice ani slovo anglicky ale zavolají vám. Nikdy se mi ani po dlouhém přemýšlení nepovedlo přijít na to, proč mi volali. Po chvíli taxíkář přijede, naloží vás a vyrazí na cílové místo. Během jízdy můžete v aplikaci sledovat trasu jízdy a zpozornět, pokud taxikář změní směr. Většinou to udělá proto, aby se vyhl zácpě. Jakmile dojedete do cíle, tak jen zaplatíte sumu, kterou stanovila aplikace. Bez handrokování a bez podělávání.

Zajímavé je, že aplikace rozlišuje jízdu během dne a během noci. V noci jsou ceny o cca 10% nižší. Celkově má Grab ceny nižší o cca 30-50% než vám nabídnou taxíkáři na ulici. Grab doporučuji v Rangúnu použít hned na letišti, kde vám rozdíl v ceně zaplatí zakoupenou SIM kartu.

Grab mimo dopravy nabízí i rozvoz jídla a ubytování. My jsme jej využívali pouze na přepravu. Ale jak jsem psal, výše, ne ve všech městech funguje. Někde jsou k dispozici dokonce i taxíky přímo od Grabu. My ale většinou jezdili s normální civilními šoféry, kteří byli zrovna poblíž a pomocí Grabu si přivydělávali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *