Stovky horkovzdušných balónů, které za ranního rozbřesku stoupají nad tisíci starověkými stúpami a pagodami. Tenhle pohled proslavil Barmu po celém světě. Není divu, že Bagan patří k nejturističtějším místům v zemi. A právem, tuhle podívanou by měl každý alespoň jednou v životě zažít.
Bagan (někdo také uvádní Pagan) je starodávné město ležící poblíž řeky Irravádí. V 9-13. století byl Bagan hlavním městem Pugamské říše. Právě v tomto období zde bylo postaveno okolo 10 000 chrámů a pagod, z nichž se do dnešní doby dochovalo víc jak dva tisíce. Zajímavostí je, že v 14. -18. století bylo město naprosto pusté. Z posvátného místa se stalo město duchů a to doslova. Místní věřili, že je Bagan sídlem Natů a loupeživých banditů. Odvahu město znovu obsadit našli až Britové počátkem 19. století.
Chrámy se rozprostírají na ploše 42 km čtverečných. K jejich poznávání je proto dobré vypůjčit si kolo nebo ještě líp elektorskútr. Pěšky moc daleko nedojdete. Od roku 2019 je Bagan zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO, s tím souvisí i četná omezení pro turisty. Na chrámy již není například povoleno vystoupat a užít si onen ikonický výhled, za kterým sem všichni jezdí. Stále se ale dá najít pár míst, odkud to ještě jde. Když takové místo najdete, buďte ohleduplní. Hlavně kvůli nájezdům bezohledných turistů platí v Baganu nynější omezení. A když jsme některé turisty viděli, ani jsme se tomu nedivili.
Jak se dostat do Baganu?
My jsme do Baganu vyrazili nočním autobusem z Rangúnu, což je asi nejběžnější způsob, jak se na toto úžasné místo dostat. Níže vám popíšeme, jak na to a zmíníme.
Autobusem
Nejvýhodnější způsob, jak se do Baganu dostat, je noční autobus z Rangúnu nebo Mandalaje. My jeli z Rangúnu z nádraží Aung Mingalar se společností JJ Express. Cena VIP lístku přijde na 20 USD za osobu. V ceně je i malé občerstvení (3 druhy sladkého pečiva) a voda. Cestou je jedna zastávka na večeři. Vyjíždíme v 20:00 a v Baganu jsme o půl šesté ráno.
Z autobusového nádraží do centra je to ještě kus cesty. U autobusů čekají taxikáři a za nekřesťanských 10 000 MKK vás odvezou do hotelu. Někteří z nich nabízí i výlet na východ slunce za 25 000 MKK. S taxíkáři se nedá téměř smlouvat a Grap zde nefunguje. Ví, že turisté nemají jinou možnost a tak si drží cenu. Ještě zmíníme jednu zajímavost. Donedávna totiž byla v ceně jízdenky u JJ Express i přeprava na hotely. Na autobusáku čekaly minivany, které pasážéry rozvážely dál do města. Taxíkáři si ale stěžovali a tak tento rozvoz pro turisty zrušili a rozváží jen místní obyvatele.
Při vstupu do oblasti Baganu je každý turista povinen zaplatit vládni poplatek 25 000 MKK. Poplatek se platí tím stylem, že u silnice stojí dva malí kluci a vybírají peníze. prostě zastavují taxíky a kontrolují, jestli v nich jedou turisti. Resp. taxíky už jim sami zastavují. Tohle spolu s tou podělávkou s rozvozy na hotel trochu pokazí první dojmy z Baganu. Ale nenechte se odradit a dejte Baganu šanci.
Letadlem
Deset kilometrů od Baganu se nachází letiště Nyaung U, na které se dostanete domácími lety z Rangúnu nebo Mandalaje. Letenky jsou krapet dražší, funguje zde dvojí cenová politika, kdy obyvatelé Myanmaru mají letenky za cca 15 USD a cizinci od 100 US za jednosměrný let.
Kde se ubytovat?
Při volbě ubytování v Baganu máte tři možnosti, kde se ubytovat. Bagan je rozdělen do tří částí a každá z nich nabízí velké množství ubytování. V Baganu je jedno z nejdražších ubytování v Barmě – díky velké oblíbenosti tohoto místa. My měli problém najít nějaký levný a příjemný hotel, který by nebyl totálně mimo město. Hotel jsme si bookovali dopředu přes Booking.com. Bookli jsme si jej na 2 noci s tím, že další dvě noci pak strávíme v jiném hotelu, který najdeme přímo na místě. Ale nic levnějšího jsme nenašli a tak jsme zůstali v tom původním.
Nový Bagan
Nově postavené město jižně od historického komplexu. Vzniklo jako důsledek neustále nově vznikajících výstaveb kolem starého Baganu. Nachází se tu většina ubytování, restaurací a obchodů. Níže uvedeme pár hotelů, které se nacházejí v Novém Baganu, kde jsme se ubytovali i my.
Yun Myo Thu Hotel (naše volba)
Yun Myo Thu Hotel byl nejdražší hotel, ve kterém jsme v Barmě bydleli. Ubytování je tu formou chatek, které vás přijdou na cca 30 USD za noc. Chatka je prostorná s velkou královskou postelí a koupelnou. Denně dostanete čisté ručníky, vodu a kávu „tři v jednom“, to abyste byli ready na brzká vstávání na východ slunce. Wifi tu fungovala skvěle. Snídaně určitě nevynechejte – vybírat můžete z bohatého menu, které zahrnuje polévku, smaženou rýži, omelety, nejrůznější saláty a ovoce. Hotel nabízí i venkovní bazén, což je fajn, když se chcete v parném poledni trochu svlažit.
Bagan view hotel
Bagan view hotel je krásný hotel, z jehož střechy můžete při snídani pozorovat východ slunce nad pagodami a vzlétající horkovzdušné balony. Za tuhle výhodu si ale připlatíte, pokoje jsou tu o poznání dražší než jinde. I přes vyšší cenu je tento hotel stále plně obsazen a je to asi jedno z nejoblíbenějších ubytování mezi turisty
Ostello Bello Hostel a Ostello Bello Pool Hostel
Ostello Bello Hostel a Ostello Bello Pool Hostel – tyto dva hostely jsou nejpopulárnější volbou mezi baťůžkáři a to nejen kvůli hezkému ubytování, ale hlavně pro svoji přátelskou a free atmosféru. Seznámíte se tu s ostatními cestovateli, dáte drink na baru a ještě si můžete zaplavat v parádním bazénu. Pokud jste příznivci párty a nočního života, tak jsou tyto hostely jasnou volbou.
Starý Bagan
Staré město, které se nachází na severozápad od historického komplexu. Město je obklíčeno starými hradbami a najdete tu přístav i krásné chrámy a stúpy. Ubytování je tu poměrně dost, ale ceny trochu vyšší. Nachází se zde víceméně rezorty, ze kterých vás k pagodám vozí VIP minivany.
Nyaung U – tato vesnice se nachází na severovýchod od chrámů a slouží jako dopravní centrum. Je tu velký trh a mnoho restaurací. Ubytování je tu nejlevnější ze všech tří možností. Nevýhodou je ale největší vzdálenost od chrámů.
Kde se dobře najíst?
Bagan je převážně budhistický a převážně tu narazíte na vegetariánské restaurace. S masem se tu opravdu šetří a i když si dáte například nudle s kuřecím, tak kuřecího v nich moc nenajdete. Občas je ale dobré si od masa odpočinout a vegetariánská jídla jsou tu opravdu luxusní. Zvlášť v The Moon Restaurant si luxusně pochutnáte.
The Moon Restaurant (1 a 2)
Tato restaurace zde má rovnou dvě pobočky. První se nachází ve starém Baganu a ta druhá v novém. Nám se víc líbilo v tom druhém, ale jídlo bylo skvělé na obou místech. Jedná se o vegetariánskou restauraci, ale nebojte se, masožravci určitě strádat nebudou. Měli jsme tu výborné polévky, curry a salát z čajových lístků. Za nás nejlepší místo, kde se v Baganu najíst. Ceny jsou tu i přes velkou oblíbenost mezi turtisty stále příznivé.
Bezejmenné stánky na ulici
V novém Baganu u křižovatky, kousek od Ostello Hostelu jsou malé hospůdky s plastovými židličkami. Místní tu sledují fotbal nebo srdcervoucí telenovely u bohaté večeře. Přisedněte si a řekněte, že chcete to, co má soused. Maximální spokojenost a nízké ceny zaručeny.
Cake de Bagan
V případě, že vás bude honit mlsná, tahle kavárna je jasnou volbou. Mají tu několik druhů dortíků a dobrou kávu k tomu.
7 Sisters Restaurants
Restaurace, která podává tradiční barmská jídla. Najdete ji v Novém Baganu v krásném velkém teakovém domě. Ceny jsou tu však podstatně vyšší, než jinde.
Sharky’s Bagan deli and café
V Nyaung U je velmi oblíbená restaurace Sharky’s. My neměli možnost ji navštívit, když jsme tam jeli, bylo zrovna zavřeno. Vaří se tu jak barmská tak západní kuchyně a podle referencí po internetu jsou jídla výborná. Takže tuto restauraci určitě vyzkoušejte a dejte nám vědět, jaké to tam bylo.
Co vidět a zažít?
V Baganu je k vidění několik tisíc stúp a pagod. Není v lidských silách je během pár dní všechny projet. Vyberte si těch pár nejznámějších, zavítejte k nim při východu slunce a projeďte si okolí. Je tu nádherná krajina!
Pujčte si elektoskútr
V celém Baganu platí zákaz půjčování motorek turistům. Zbývá vám tedy možnost zapůjčit si buď kolo nebo elektroskútr. Kolo moc nedoporučujeme, chrámy jsou rozeseté na prostranství 42 km2, a na kole byste stihli projet jen velmi malou část, a to by byla velká škoda. Navíc písčité stezky mezi chrámy nejsou úplně vhodné pro typ bicyklů, které zde půjčují – rozhrkané veterány. Půjčení elektorskútru stojí 10 000 MKK/den. Maximální rychlost je sice jen zhruba 60 km/h, ale alespoň si stihnete jízdu pořádně vychutnat, a že je čím se kochat! Nezapomeňte si poznamenat číslo na servis, kdyby se vám náhodou vybila baterka a vy zůstali trčet někde v polích mezi chrámy. Stačí zavolat a do dvaceti minut jste zachráněni. Nám baterie vydržela vždy celý den ale večer už to bylo většinou dost na hraně a jednou se nám stalo, že jsme k hotelu dojeli přesně ve chvíli, kdy se vybila – ke konci už skútr téměr nejel, jen se po silnici sunul silou vůle.
Jak na ikonickou fotku chrámů?
Hlavním lákadlem Baganu jsou starobylé chrámy. I vás určitě do Baganu přivedou krásné fotky focené z vrcholů pagod, bohužel tyto snímky už téměř nepořídíte. Na všechny chrámy platí od roku 2019 přísný zákaz lezení. Šance tu ale přece jen malá je. Když se ráno vydáte fotit východ slunce, na sto procent vás dojede některý z místních na motorce s velmi lákavou nabídkou: „Ukážu ti tajný chrám, ze kterého je překrásný výhled. No problem, my friend.“ Nás takhle odchytly dvě holky na motorce s nabídkou, kterou mají „jen pro nás“. Řekli jsme si, že to zkusíme, ono bloudit po obrovských baganských pláních a hledat hezké místo, odkud vyfotit onu ikonickou fotku, je dost zmáhající. Tak jsme podlehli. Slečny na motorce nás zavedly k chrámu. Jeli jsme opravdu řádný kus cesty, resp. po výmolech na prašné stezce. Začalo to vypadat dobře a my si říkali, že nás asi holky nepodělaly a opravdu je to nějaký neoznačený chrám, kam se smí vylézt a nikdo o něm neví. Vylezli jsme nahoru, holky si řekly o peníze zdekovaly se. Prvních pět minut to vypadalo idylicky. Obloha se barvila do ruda, nikde nikdo. Po chvíli ale kolem nás začaly vrčet skútry a s nimi i další turisti, které na tohle „secret place“ zavedl jiný vykutálený průvodce. Za chvíli se nás tam na dvou pagodách tísnilo snad 20. Asi po půl hodině, když už se na obloze začaly objevovat první balony, přijel na motorce hlídač s píšťalkou a začal všechny vyhánět. Průvodci byli tou dobou už dávno pryč i s penězi. Já byl tehdy tak vytočený, že jsem na pagodě ještě s jedním párem zůstal a hlídače jsem ignoroval. Jak to poračovalo dál, o tom někdy jindy. Nutno dodat, že u těchto pagod opravdu nebyly cedule se zákazem, které jinde jsou a na pagodu navíc vedly fajnové schody.
Možná, když se vám podaří najít opravdu tajnou pagodu, kde nebude kromě vás nikdo, hlídač přimhouří oko a nechá vás. Nám se to pak párkrát povedlo. Aktuální informace o přístupnosti chrámů lze najít na maps.me
Později jsme slyšeli od jednoho místního teorii, že za zákazem stojí lobby cestovních agentur, které chtějí takto donutit turisty k tomu, aby si od nich kupovali výlety balonem. Tyto vyhlídkové lety přijdou na cca 400 USD za osobu a tak si je může dovolit spíš menší procento turistů. Každopádně to trochu kazí dojem z Baganu. Na druhou stranu, někteří turisté na pagody šplhají opravdu bezohledně a kvůli fotce jsou schopní pagody doslova rozebrat.
Nové uměle vybudované vyhlídky
Místní úřady nechaly vystavět v historickém komplexu několik vyhlídek nebo spíš umělých kopečků, ze kterých lze pozorovat východ slunce legálně. Navštívili jsme jeden z nich, konkrétně Sulamani Sunset Hill poblíž chrámu Sulamani. K našemu překvapení byli na místě většinou jen místní turisti a výhled byl i tady překvapivě moc hezký.
Noční projížďka kolem chrámů
Pokud budete mít náladu, chuť, energii a dostatečně nabitou baterku ve skútru, tak si projeďte chrámy v noci. V noci jsou chrámy absolutně bez turistů, což nechápu. Bývají často nádherně nasvícené a můžete si tak vychutnat zase úplně jiný pohled na tento svět pagod a stúp. Doporučujeme vzít si s sebou repelent, který koupíte kdekoliv v obchodě. Večer se totiž probouzí různé okřídlené mrchy, které se na vás rády přisají. Repelenty jsou ale účinné a tak vás hmyzáci nebudou rušit z nočního rozjímání.
Objeďte velkou šestku
Chrámů je v Baganu více jak 2 000, určitě tedy nestihnete projít úplně všechny. Pokud chcete vidět to nejlepší, doporučuje následujících šest chrámů, kterým se přezdívá Velká Šestka.
- Ananda temple – nejposvátnější chrám celého Baganu
- Sulamani temple
- Thatbyinnyu temple – nejvyšší chrám v Baganu, měří úctyhodných 66 metrů
- Shwezigon pagoda
- Shwesandaw Pagoda – tento chrám byl dřívem oblíbeným místem k pozorování západu slunce.
- Dhammayan Gyi Temple
Do chrámů s úctou k místním tradicím – na tílko zapomeňte
Při návštěvě chrámů vždy dbejte na to, abyste byli vhodně oblečeni. Žádná tílka, kraťase nebo minisukně. Místní by vám sice nejspíš nic neřekli, ale je to slušnost, projevit úctu k tomu, co je jiným svaté. Viděli jsme spoustu turistů bez triček, co v botách šlapali po pagodách nebo slečny v ultrakrátkých šortkách jak si na vrcholu chrámů fotí svoje famózní selfíčka na instagram a jsou rozčilené, že ani padesátá fotka nevypadá, jak ta kterou si vysnily. Nebuďte turistou na facku a užijte si krásu Baganu s respektem a úctou k místní kultuře a tradicím. Vychutnáte si to mnohem víc, než když se budete honit za dokonalými fotkami a bezohledně lovit ta nejlepší foto místa.
Nasedněte na skútr a vydejte se prozkoumávat krásy Baganu sami, bez mapy a bez průvodce. Historický komplex je tak rozlehlý, že cestou málokdy potkáte další turisty. Ztraťte se mezi chrámy, stúpami a pagodami a zaručujeme, že si budete stejně jako my připadat jak Indiana Jones při objevování nového světa.
Návštěva starého Baganu a chrámu Bu Paya
Starý Bagan leží na břehu řeky Irravádí a nachází se tu i velký přístav. Srdce města je obehnáno kamennými hradbami, za kterými najdete několik krásných chrámů, spoustu pouličních stánků s keramikou a loutkami a taky posvátnou stúpu Bu Paya. Tato stúpa připomíná velký pozlacený kámen a má celkem zajímavou minulost. V roce 1975 bylo v Baganu velké zemětřesení a jeho následkem se celá stúpa zřítila do řeky. Dnešní verze je pouze napodobeninou té původní. Vedle chrámu a stúpy se rozprostírá tržnice, na které pořídíte nejrůznější suvenýry, pouliční jídlo i kousky dřeva tanaka, kterou vám prodavači rádi namíchají a pokreslí tváře. Když už budete v centru starého Baganu, zajděte si na oběd do vegetariánské restaurace The Moon. Nebudete litovat.
Popa Mountain
Z Baganu se dá udělat jednodenní výlet na nedalekou horu Popa, kde stojí krásný chrám. K němu musíte zdolat dlouhé schody. Připravte se na to, že tuhle cestu absolvujete naboso a v přítomnosti desítek zvídavých opic. Mt. Popa se nachází asi 50 km od Baganu a cesta sdíleným minbusem vás vyjde na 10 USD.