Most u Bein v Mandalaj

Průvodce po Mandalaji

by Vlčí mlha
15. 1. 2020
Comments 0

Mandalaj se mezi turisty těší dost protichůdným reakcím. Někdo je z ní nadšený a stráví tu několik dní, jiný zase doporučuje se Mandalaji vyhnout obloukem. My určitě patříme do té první skupiny. Mandalaj jsme si zamilovali, sice až na druhý pohled, ale zamilovali a to velmi

Mandalaj je druhé největší město v Barmě a leží strategicky ve středu země. Stala se tak logicky ekonomickým a náboženským centrem severní části země. Říká se, že polovina mnichů celé Barmy sídlí právě v Mandalaji nebo okolních vesnicích. Mandalaj byla hlavním městem Barmského království, ovšem po britské okupaci se hlavním městem stal Rangún. Dodnes tu však najdete majestátní královský palác, kolem kterého je celé město vystavěno.

Mandalaj je hektické moderní velkoměsto s rušnými silnicemi a nákupními středisky. Chodníky jsou tu vzácností, a tak pokud se rozhodnete někam vydat pěšky, musíte být neustále ve střehu, aby do vás nenapálila motorka, kolo nebo autobus. Překvapil nás i celkem rušný noční život, který jsme nikde jinde v Barmě nezažili – pivo a rum teklo proudem nejen mezi turisty ale především i mezi místními. Mandalaj má však spoustu zajímavých lákadel a krásných historických míst, které stojí za to navštívit.

Východ slunce u mostu U Bein
Východ slunce u mostu U Bein

Jak se do Mandalaje dostat?

Jak už to tak bývá, způsobů je víc. My jsme zvolili ten nejekonomičtější, tedy autobus. Dostat do Mandalaje se však lze pohodlně i letecky, proto zde tuto variantu také zmíníme.

Letadlem

Mandalajské letiště leží asi 35 km od centra. Cesta taxíkem na letiště vám zabere necelou hodinu, podobně jako v Rangúnu. Letiště v Mandalaji je druhé nejfrekventovanější v zemi. Přilétají sem jak vnitrostátní, tak mezinárodní lety. Hodně turistů kombinuje přílet do země v Rangúnu a odlétá z Mandalaje.

Autobusem

My se do Mandalaje přesouvali z Baganu. Online jsme si koupili jízdenku přes společnost JJ Express. Na stránkách společnosti lze vybrat, odkud chcete vyzvednout, což v jiných městech nešlo a tak jsme toho rádi využili. Ušetříte tak za taxi a především šetříte své nervy s hledáním autobusáku. My tak zvolili hotel hned naproti toho našeho. který byl v nabídce. Buďte na místě vyzvednutí ale dvě hodiny před odjezdem, jak je uvedeno na stránkách, autobus opravdu přijíždí načas a na nikoho nečeká. Jízdenky stojí 14,56 USD (2 osoby) a cesta trvá něco přes čtyři hodiny. Autobus s námi objížděl ještě celý Bagan a postupně vyzvedával další cestující. Jízda autobusem v Barmě je zážitek, který stojí za to zažít. Tento autobus řídil asi 15 letý kluk a společnost mu dělal další snad ještě mladší parťák.

V Mandalaji najdete hned několik autobusových nádraží. S největší pravděpodobností využijete tyhle dvě:

Chan Mya Shwe Pyi Highway Station – z tohoto nádraží vyjíždí autobusy JJ Express. Použijete ho při cestách na jih, třeba jako my do Inle lake. Cesta přes Grab do centra města z tohoto nádraží nás vyšla na 6600 MKK.

Pyi Gyi Myet Shin Highway Station – autobusy z tohoto nádraží míří na sever. Třeba do turisty oblíbeného Hsipaw.

Slunce nad mostem U Bein
Slunce nad mostem U Bein

Kde se ubytovat?

Nejlevnější ubytování se v Mandalaji dá sehnat na 25. ulici. Ale Mandalaj nás vyškolila, že stačí přihodit pár korun a rozdíl v ubytování je propastný. Naše první ubytování – Taim Phyu Hotel stálo na noc v přepočtu přes 300 CZK. Záchody byly na chodbě společné se sprchami a pouze jedny pro celé patro. V pokoji byla místo oken mříž a báli jsme se, že cokoliv na co šáhneme, nám zůstane v ruce. V noci jsme kvůli rámusu z ulice nespali a ráno jsme odcházeli rozmrzelí a dokousaní od breberek, co nám okupovaly postel. Na fotkách vypadal ten hotel celkem obstojně ale realita odpovídala spíš hotelu někde ze severního Vietnamu v ceně 2 USD za noc.

Diamonds Inn

Diamonds Inn jsme našli na Booking.com a hned jsme se tam vydali. I když je hotel u hlavní rušné silnice, v pokoji bylo ticho a celkově byl na hotelu dokonalý klid. Pokoje čisté a útulné se sprchou a bohatým výběrem minibaru. Na recepci je ochotný personál. I přes check in v 14:00, jsme se mohli ubytovat už v 7:00 ráno a dospat předchozí probdělou noc. A snídaně? Bezkonkurenčně nejlepší v celé Barmě. Bylo to jedno z nejlepších ubytování, jaké jsme v Barmě měli. Za ty peníze naprosto bezkonkurenční.

Co jsme zjišťovali, tak další hotely se skvělými referencemi jsou Royal City Hotel, Ostello Bello Mandalay a Downtown @ Mandalay

Prodavačka na trhu v Mandalaj
Prodavačka na trhu v Mandalaj

Kde se dobře najíst?

Mandalaj není tak turistické město, jako Rangún nebo Bagan a tak tu není ani tolik turistických restaurací. I přesto se tu dá ale skvěle najíst. Navíc za poměrně nízké ceny.

Lashio Lay

Místní restaurace s barmským jídlem. U pultu si z nerezových vaniček vyberete, co chcete ochutnat a číšník vám to donese ke stolu. Ke všem jídlům je na stole připravená mísa s rýží, vývar a talíř zeleniny. My ochutnali pražené sojové boby, které chutí i vzhledem připomínají naši zabijačkovou bouřku, potom fazolové lusky, salát z mungo klíčků, kukuřici na másle a vepřové kostky. K tomu rýži a zeleninu. Najedli jsme se jako králové. Platili jsme něco kolem 6 000 MKK.

Aye Myit Tar

Restaurace, kam chodí místní na slavnostní obědy a večeře. Na výběr je z dlouhého seznamu barmských jídel. Ke každému jídlu dostanete několik příloh jako polévku, zeleninu nebo kukuřičnou kaši.

Tržnice v Mandalaj
Tržnice v Mandalaj

Nylon Ice-cream

Kousek od Lashio Lay najdete nejznámější zmrzlinárnu Nylon Ice-cream. Budete si tu připadat jak v retro mléčném baru. Na zmrzlinu tu chodí hlavně místní omladina, takže je dost možné, že si na stůl budete muset počkat. Ochutnejte avokádovou zmrzlinu nebo třeba pohár banana split. Nám zmrzlina moc chutnala. Zajímavé bylo, že zmínku o této zmrzlinárně jsme našli v online průvodci ale jiní turisté kromě nás tu nebyli a obsluha se na nás dívala jako na zjevení. Byli jsme pro ně docela atrakce.

Nova Coffee

Když už vás budou zmáhat místní jídelny a chaos Asie, zavítejte do Nova Coffee. Je to taková evropská oáza v centru Mandalaje. Je tu klid, chládek a dobré jídlo. Tahle kavárna je oblíbená mezi místní vyšší třídou. Místní podnikatelé sem chodí pracovat nebo uzavírat obchody a zlatá mládež na fancy kávičky s kopou šlehačky a karamelu. Nenechte se zmást názvem, kromě kávy tu seženete i skvělá jídla. Ceny odpovídají těm evropským.

Barmánci si rádi pochutnají na ostřejším jídle
Barmánci si rádi pochutnají na ostřejším jídle

Gofee-Coffee

Když nutně potřebujete dobrý kafe nebo kapučíno (3 000 MKK) tak je tahle kavárna skvělou volbou. V Mandalaji najdete hned dvě pobočky.

[custom-related-posts title=““ none_text=“None found“ order_by=“title“ order=“ASC“]

Co vidět a zažít?

Mandalaj toho nabízí víc, než by se na první pohled zdálo. My nakonec celkem litovali, že jsme nezůstali v Mandalaji víc dní.

Lodí do městečka Mingun

Mingun je malé městečko, které najdete na západním břehu řeky Iravádí zhruba 11 km od Mandalaje. Nejjednodušší způsob, jak se sem dostat, je lodí. Samotná plavba trvá asi hodinu.

Pokud chcete na cestě ušetřit, vyrazte do přístavu před osmou ráno. Cesta taxíkem z centra na Mingun Jetty stojí 3600 MKK (přes Grab) a trvá asi 20 minut. V přístavu kotví spousta lodí, které Vás do Mingúnu odvezou. Nejvýhodněji však vyjde zpáteční lístek na oficiální trajekt, který vyjíždí denně v 9 ráno a vrací se 12:30. Zpáteční jízdenka stojí 5 000 MKK/ osoba.

Plavba po řece Iravádí
Plavba po řece Iravádí

Plavba po řece trvá něco kolem hodiny a cestou budete míjet rybáře i velké nákladní lodě. Už samotná plavba je krásný zážitek. V Mingunu vás přivítá hodně improvizované přístaviště. Co nás ale překvapilo, byla připravenost místních na turisty. Hned, jakmile jsme vykročili z trajektu, přispěchaly k nám místní prodavačky a snažily se nám prodat skládací klobouky a vějíře. Od přístavu k slavným pagodám a chrámům vede ulice lemovaná krámky se suvenýry a nejrůznějšími pouličními dobrotami. Suvenýry tu pořídíte opravdu krásné a za výhodné ceny. Zmíněné klobouky například za cca 1500 MKK. To je v přepočtu asi 22Kč. Nechápu, jak za takovou cenu mohou ten klobou vyrobit – výroba musí trvat dlouhé hodiny. Nikde jinde jsme tak levné suvenýry neviděli.

Hsinbyume Pagoda

Tato pagoda vznikla v roce 1982 na počest královny Hsinbyume, „královny bílého slona“. Samotná pagoda je známá také pod názvem Bílá pagoda a to zcela zjevného důvodu. Celá pagoda je natřena bílou barvou a z pohledu na ni vás budou v ostrém slunci pěkně pálit oči. Tvar pagody má zobrazovat posvátnou buddhistickou horu Meru. Doporučujeme zamířit k pagodě jako první a poté se vracet zpět směrem k přístavu. Vyhnete se tak prvotnímu náporu turistů. Před pagodou si můžete zakoupit barevná paraplíčka nebo svazek lotosových květů. Ty spíš než k obětním účelům slouží jako proprieta pro fotek chtivé turisty. Ona pagoda je úžasně fotogenická a její nejrůznější zákoutí si přímo říkají o fotku. Pokud chcete mít ty nejlepší fotky, odchyťte některé z dětí, co sedí na schodech. Ochotně vás navedou do těch nejzdařilejších póz a vy budete mít fotku jak z titulky National Geography. A pozor, děti jsou navíc i zdařilí editoři a tak vám přímo v telefonu fotku barevně potuní.

Sněhově bílá Hsinbyume Pagoda
Sněhově bílá Hsinbyume Pagoda
Hsinbyume Pagoda
Hsinbyume Pagoda
Nechte se vyfotit od místních dětí
Nechte se vyfotit od místních dětí
Obětování vonných tyčinek na Sněhově bílá Hsinbyume Pagodě
Obětování vonných tyčinek na Sněhově bílá Hsinbyume Pagodě

Pahtodawgyi Pagoda

Druhou dominantou vesnice je Pahtodawgyi Pagoda. Najdete ji kousek od přístavu a říká se jí nedokončená nebo taky prokletá pagoda. Pagodu začal stavět král Bodawpaya a jeho přáním bylo postavit nejvyšší pagodu na světě, měřit měla úctyhodných 150m. Král však v průběhu stavby zemřel a pagoda nebyla nikdy dokončena. Dodnes však zůstává se svými 50 metry nejvyšší stavbou z pálených cihel na světě. V roce 1838 byla pagoda poničena silným zemětřesením, které zanechalo na mnoha místech stavby hluboké praskliny. Praskliny však působí magicky a ve výsledku dodávají pagodě jakýsí punc tajmena.

Pahtodawgyi Pagoda
Pahtodawgyi Pagoda

Mingun Bell

Tento zvon naleznete kousek od pagody. Jedná se o největší funkční zvon na světě, váží neuvěřitelných 90 tun.

Na vyhlídkovou věž do Mandalajského paláce

Královský palác je dominantou celé Mandalaje. Byl postaven roku 1861 králem Mindonem a je obehnán vysokými hradbami ze všech čtyř světových stran. Během druhé světové války byl ale celý zničen a dnešní podoba je pouze jeho rekonstrukcí. Turisti mají vstup povolen pouze východní branou a zaplatí vstupné 10 000 MKK. Zapamatujte si ten vstup. My se vydali podle navigace k paláci pěšky a samozřejmě jsme došli k západní bráně. Tam nás ochotný pán se samopalem poslal k východní bráně. Vypadalo jako dobrý nápad jít tu cesty pěšky. Tedy první kilometr. Druhý kilometr v pravé poledne už tak příjemný nebyl. A třetí už byl hodně nepříjemný. Prostě si vemte taxík. Po vstupu branou se dostanete do areálu paláce a k paláci samotnému vede další asi kilometr dlouhá cesta. Po cestě míjíte vojáky, kteří kontrolují, abyste nechodili tam, kam nesmíte a fotili pouze to, co smíte. Samotný palác nás moc neoslnil. Najdete tu desítky výstav a replik královských cenností. Nejzajímavějším místem pro nás byla vyhlídková věž, na které máte celý královský komplex jako na dlani.

Výhled z věže v královském paláci
Výhled z věže v královském paláci

Východ slunce na lodi pod mostem U Bein

Most U Bein (U Bein Bridge) najdete na jih od Mandalaje v městké části Amarapura. Táhne se přes jezero Taungthaman a se svojí délkou 1,2 km se stal nejdelším teakovým mostem na světě. Dnes bohužel není most v nejlepším stavu a mnoho z jeho shnilých pilířů bylo nahrazeno betonovými sloupky.

Most U Bein
Most U Bein

Doporučujeme se k mostu vydat na východ slunce. Taxíkem jste tu za půl hodiny. My jsme byli u mostu ještě za tmy. Překvapilo nás, kolik místních v takto brzkou ranní hodinu chodí k mostu cvičit. Pronajali jsme si loďku (10 000 MKK) a vydali se na jezero. Cena za pronájem je krapet vyšší ale stojí to za to. Nejhezčí pohled na most je totiž z vody. Jezero bylo naprosto klidné a most se v něm odrážel jako v zrcadle. Rybář zkušeně proplul mezi vodními hyacinty a podjel most na druhou stranu. My pak v tichosti pozorovali překrásný východ slunce. Na mostě chodili mniši v šarlatových kutnách a nad hlavama nám kroužili rackové. Jak už mnohokrát, i tentokrát se nám brzké vstávání vyplatilo. Tyhle zážitky za to krušné probuzení v pět ráno určitě stojí. Most U Bein je úžasné místo, které byste neměli vynechat.

Rybář u mostu U Bein
Rybář u mostu U Bein

Madalajský pouliční trh s jadeitem

Při cestě od U Bein Bridge řekněte taxikáři, ať vám zastaví na jadeitovém trhu (Mahar Aung Myay). Tento trh je naprostým unikátem a skvělým kulturním zážitkem. Rozprostírá se v ulicích a na kryté tržnici, do té však musí turisti zaplatit vstup 2500 MKK. Místní lidé z okolí zde prodávají jadeity a jiné drahé kameny. Většina kamenů pochází z hor z okolí Mandalaje, obzvlášť z okolí města Mogok. Mezi nejvzácnější patří rubíny a jadeity. Barmský císařský jadeit je nejvzácnějším jadeitem na světě a už od pradávna byl ceněn a uctíván pro své léčivé vlastnosti. Aztékové věřili, že kulička jadeitu v ústech zemřelého mu zajistí posmrtný život. Jadeit je pro místní symbolem života, proto se vkládá sochám místo srdce. Jadeit může mít mnoho barev od typické zelené až po bílou a modrou.

Trh s Jadeitem
Trh s Jadeitem
Prodavači na trhu s drahými kameny
Prodavači na trhu s drahými kameny
Šperky z drahých kamenů
Šperky z drahých kamenů

Náš pan taxikář nám kladl na srdce, ať nekupujeme kameny od Číňanů, že se nás budou snažit napálit. Číňany tu obecně nemají moc rádi, i když tvoří asi největší procento klientů místních prodejců. Na trhu se vášnivě nakupuje už od brzkého rána. Prodejci mají kameny rozložené na dřevěných pultech na zemi. Jsou tu kameny nejrůznějších barev a velikostí (od úplných střepů až po balvany větší než lidská hlava). Kameny jsou různě opracované, najdete tu surové balvany ještě od bláta i precizně obroušené a vyhlazené drahé kameny. Chlápci v košilích tu chodí se smartphony a přes livestream vybírají se svými šéfy v Číně, co koupit. Aby poznali ty nejkvalitnější kousky, mají speciální baterky a lupu, kterými zkoumají ryzost kamenů. Trh nás naprosto fascinoval, užasle jsme pozorovali, jak se tu uzavírají obchody na tisíce kilometrů daleko.

Továrna na výrobu zlatých plátků

Poblíž křižovatky 36. a 78. ulice najdete několik dílen, kde se vyrábí tenké zlaté plátky, kterými se zdobí sochy Buddhy. Nejznámějšími dílnami, které je možné i navštívit jsou Pagoda Brand Leaf a King Galon Gold Leaf Workshop. Dílny najdete snadno díky zvukům kladiv, které se nesou celou ulicí. Postup výroby je jednoduchý, vezmete kousek zlata a ten rozklepáváte několik hodin přes tenké papíry, až máte plátek tenký několik milimetrů. V dílně vám rádi celý proces ukážou a v přilehlém obchodě si můžete kousek zlata zakoupit jako suvenýr.

Pagody a kláštery Mandalajského kopce

Na Mandalajském kopci najdete známou vyhlídku, která díky svému kouzelnému výhledu láká místní zamilované i turisty. Pokud chcete vidět Mandalaj trochu z jiné perspektivy, určitě návštěvu doporučujeme.

Prodavačka betelu
Prodavačka betelu

Kuthodaw Paya

Na úpatí Mandalajského kopce leží buddhistická pagoda Kuthodaw. Slávu si získala díky tomu, že zde najdete největší knihu na světě. Papírovou knihu tu ale nečekejte. Pagodu totiž obklopuje 729 malých kamenných svatyní „kyauksa gu“, uvnitř kterých jsou na kamenných deskách vyryté pasáže z Tripitaky (Pálijského kánonu theravádského buddhismu).

Shwenandaw Monastery

Tento krásný klášter najdete kousek od Mandalajského kopce. Byl postaven v roce 1878 a dodnes je zachována jeho původní podoba. Klášter byl postaven z teakového dřeva v  barmském architektonickém stylu a právě jeho vzhled a historie, která dýchá z jeho stěn, k němu láká turisty z celého světa.

Relax na ulici
Relax na ulici

Na skútru k modrým lagunám vodopádu Dee Doke

Tahle výprava je trochu náročnější a my ji bohužel nestihli. Od mnoha turistů jsme ale slyšeli, že azurové laguny pod vodopádem prý za tuhle námahu určitě stojí.

Cesta trvá asi hodinu a půl a musíte ji absolvovat buď na skútru (10 000 MKK/ den) nebo taxíkem (45 000 MKK). Z Mandalaye se vydáte po silnici Mandalay-Lashio Rd. směrem na město Pyin U Lwin. Dojedete k vesnici Ye Yoa Village, kde se u benzínové stanice (Full Max Petrol Station) dáte doprava. Pojedete chvíli po nezpevněné cestě, která se ale za několik kilometrů opět změní na asfaltku. Asi po 30 km uvidíte odbočku doleva k parkovišti u vodopádu. Odsud už musíte po svých, cesta k vodopádům by ale měla být už dobře značená. Normální chůzí dorazíte k lagunám asi za dvacet minut. Pokud cestu absolvujete, dejte nám vědět, jak jste si to užili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *