Krajina v okolí města Hpa-An

Průvodce po Hpa-An

by Vlčí mlha
20. 1. 2020
Comments 0

Hpa-An leží jihovýchodně od Rangúnu a i přesto, že nepatří (zatím) mezi turisty nejvyhledávanější destinace, neměli byste ho na své cestě vynechat. Hpa-An je hlavním městem Karenského státu, ale spíš než velkoměsto mi připomínalo rozvleklou přístavní vesnici. Město samo o sobě toho nemá moc co nabídnout, ale stačí vyjet do okolí a budete unešení jako my. Hpa-An obklopují ze všech stran vápencové hory, rýžová pole a desítky posvátných jeskyní. My jsme si toto městečko s nádhernou krajinou zamilovali a moc se nám pak ani nechtělo pryč.

Jak se dostat do Hpa-An?

Do Hpa-An jezdí jen autobusy. Letiště zde zatím nebylo vybudováno a tak je volba o to snadnější. Zároveň to ale odradí zlenivělé turisty zvyklé na přepych letadel – což je výhoda, protože je díky tomu tato oblast ještě poměrně neturistická.

Autobusem

Do Hpa-Anu jezdí pravidelné autobusové linky z Rangúnu (6 hodin jízdy), Mandalaje (15 hodin jízdy) i Inle lake (14 hodin jízdy).

My jsme zvolili noční autobusInle Lake. Jízdenky jsme si objednali v hotelu v Nyaung Shwe a vyšly nás na 36 USD (2 osoby). V 17:00 nás vyzvedl taxík a dovezl nás na hlavní silnici, kde už čekal autobus. Cesta trvala 14 hodin a místy byla dost divoká. Pokud vám bývá v autobuse špatně, nezapomeňte kinderyl nebo nějaké drogy, protože v tomto autobuse zvracelo asi 30 lidí z 36. Asi po hodině jízdy je přestávka na večeři a potom dalších 9 hodin tankodrom. Nemusím asi zmiňovat, že všichni zvracející Barmánci se v restauraci najedli a pak zbytek cesty opět problili.

Cesta trvá tak dlouho proto, že autobus musí objíždět zaminovaná území. Stál jsou zde totiž místa, která nejsou odminovaná. Naštěstí jsou oblasti vždy viditelně označeny cedulemi a je do nich zakázán vstup. I přesto během našeho pobytu do této oblasti vjel na motorce jeden německý pár, který pak radostí rozhazoval rukama, nohama a motorkou.

V Hpa-Anu autobus parkuje u ClockTower přímo v centru. Odtud se dostanete pěšky k většině ubytování. Obklopí vás samozřejmě mnoho taxíkářů, kteří vám budou nabízet své služby. Bohužel zde nefunguje Grab, takže pokud je váš hotel dál, tak vám nezbyde, než smlouvat a nebo odchytit taxi o kus dál.

Netopýři u Hpa-An
Netopýři u Hpa-An

Kde se ubytovat?

Ubytování je v tomto městě celkem dost ale k našemu překvapení bylo dost hotelů obsazených. Hpa-An je totiž oblíbeným místem k výletům i pro místní, kteří pak objíždí posvátná místa v okolí – těch je tu opravdu hodně.

Thanlwin Pyar Guest House

Thanlwin Pyar Guest House je malý čistý hotel, který poznáte na dálku díky ostře fialové fasádě. Tento hotel jsme si vybrali i my a byli jsme zde maximálně spokojení. Noc za dvoulůžkový pokoj s koupelnou vychází na cca 490 CZK. V ceně je i snídaně, která má hned několik chodů. V hotelu si můžete zapůjčit motorku za 8 000 MKK/den. Benzín koupíte v jakémkoliv krámku po cestě (1000 MKK/ 1 l).

Little Hpa-An Boutique

Stylový hostel, který je velmi oblíbený mezi zahraničními turisty. Na pokojích jsou 4 postele a každý pokoj má svoji koupelnu. Ceny za ubytování odpovídají těm evropským. I přesto bývá tento hostel plně obsazen a je spíš otázkou štěstí se v něm ubytovat.

Soe Brothers Guesthouse

Nejlevnější hostel v Hpa-Anu. Oblíbené místo mezi baťůžkáři. Hostel organizuje i mnoho zájezdů a poznávacích výletů do okolí.

Netopýři se formují na obloze
Netopýři se formují na obloze

Kde se dobře najíst?

Hpa-An na první pohled nepůsobí vůbec jako Mekka gastroturistů. Ale jak už to tak bývá, zdání klame! Najíte se tu božsky! Kromě několika skvělých restaurací zde bývají také noční trhy s jídle. Takže doporučuji nechat si odpoledne trochu vyhládnout, ať můžete ochutnat všechna lákadla na trzích.

Wadee Restaurant

V této restauraci jsme potkali snad víc bílých turistů než v celé Barmě dohromady. A hned nám bylo jasné proč. Za barmské ceny tu dostanete evropskou porci opravdu výborného jídla. My ochutnali smažené nudle s krevetami (2000 MKK), Pad Thai ( 2000 MKK) nebo smaženou rýži (1500 MKK). Výborný je také salát s čajovými lístky (1000 MKK). Zde je krásně vidět, jak funguje dobré jméno na internetu. My měli vždy štěstí na volný stůl ale viděli jsme tu hodně turistů čekat na stůl třeba půl hodiny. Jídlo je tu úžasné a teď, když píšu tyto řádky, tak na něj se slzou v oku vzpomínám.

Night Market

Noční trh najdete u jezera Kan Thar Yar. Po setmění to tu žije – desítky stánků osvětlených elektrickými žárovičkami, které co půl hodiny přestávají fungovat, jak někdo zakopne o kabel natažený na zemi. Vůně pečených ryb, nudlí a grilované zeleniny a hlasitá barmská hudba lákají každý večer místní i turisty. Výběr je tu opravdu velký. Nejvíc tu frčí grilované pochoutky na špejli (chobotnice, olihně, kuřecí, marinovaný bůček, okra, kukuřice). Špejle vám dají do sáčku a zalijí ostrou čili omáčkou (1 špejle 500 MKK – 1500 MKK za špejli s tygří krevetou). Další pochoutkou jsou tu nudle na tisíc způsobů. K pití si tu můžete dát ovocné a zeleninové shaky, pivo nebo kokosovou vodu s ledem (1 000 MKK). Místní většinou obejdou trh dokola, nakoupí si od všeho trochu a pak si na břehu jezera udělají večerní piknik. Doporučujeme, my byli z trhu nadšení.

Noční trh s jídlem
Noční trh s jídlem
Špejle s krevetami na grilu
Špejle s krevetami na grilu
Grilované dobroty
Grilované dobroty
Plněná vejce
Plněná vejce
Ochutnat můžete i smažené cvrčky
Ochutnat můžete i smažené cvrčky
Pouliční nudlárna
Pouliční nudlárna

Veranda – Youth Community Cafe

Veranda – Youth Community Cafe je kavárna a restaurace založená místní neziskovou organizací, která pomáhá mladým lidem najít práci. Tohle místo je úplnou oázou v okolním prašném a rozpáleném městě. Restaurace se rozprostírá na velké zahradě ve stínu stromů a bambusových slunečníků. Můžete si dát Tom Yum (2 000 MKK), smažené nudle (2 000 MKK) a nebo výběr dobré kávy. Je tu i rychlá wifi. Pokud nevíte, kde přečkat polední úmorné horko, Veranda je skvělou volbou.

Přivstaňte si a zažijte neopakovatelné východy slunce
Přivstaňte si a zažijte neopakovatelné východy slunce

Co vidět a zažít?

Hpa-An je město zážitků. Respektive okolí tohoto města. Hned, jak do města dorazíte, tak si půjčte motorkua. vyražte poznávat okolí. Bez motorky tu budete ztracení a nebo budete muset utrácet za taxíky. Motorka vás vyjde na pár korun a umožní vám zajet se podívat prakticky kdekoliv.

Pohoda v pralese
Pohoda v pralese

Jeskyně na západ od velkého mostu

Vydejte se prozkoumat západní břeh. Přejeďte přes velký most a hned za ním se dejte doleva. U rozcestí s cedulí s Mexičanem se dáte zase doleva a projedete vesnicí až ke klášteru. Tady je první z trojice jeskyní.

Bat Cave

Za branami kláštera najdete rozlehlé parkovací místo s mohutnými stromy. Hlídají ho dva mniši, kteří vybírají vstupné (1 000 MKK/osoba). K hlavní pagodě vede stezka podél řeky. Před pagodou se musíme vyzout. Od hlavní pagody je natažen železný žebřík na vrchol skály, kde stojí další krásná pagoda a je odsud překrásný výhled na řeku a okolní vápencové skály. Hlavním lákadlem tohoto místa jsou ale netopýři. Kolem 17:00 hodiny tu začíná dech beroucí podívaná. Místní rodina, která žije u jeskyně, vychází ven s kýbly a plechovkami a pomocí rytmického bubnování a hrkání mění směr letu netopýrů, kteří vylétají z jeskyně. Díky této rodině pak netopýři nenalétávají do frekventovaného mostu. Netopýrů jsou tu miliony. Srocují se a tvoří velký souvislý proud, který se hýbe přesně podle úderů. Tahle neskutečná podívaná trvá asi půl hodiny. Je to úžasný žážitek, pro mě jeden z nejsilnějších z Barmy. Proto jsme se na tuto krásnou podívanou jeli podívat hned dvakrát.

Tisíce netopýrů u Hpa-An
Tisíce netopýrů u Hpa-An
Nádherná krajina u Hpa-An
Nádherná krajina u Hpa-An
Výhled z Bat cave
Výhled z Bat cave

Yat Hae Pyan Cave

Před jeskyní je velká cedule „zaparkujte tady, věci se tu rády ztrácí“. Nechápeme, ale parkujeme a platíme 500 MKK hlídači. Záhy je nám vše jasné. Jeskyně je totiž v obležení opic. Skáčou tu po autech, vytahují věci z odpadkových košů a místní prodavačce rabují stánek. Ta se ale brání zuby nehty a dobře mířenými trefami z praku drží opice v bezpečné vzdálenosti. Přesto jedna šikovná opice prodavačce krade pytlík s brambůrky. Jedna trefa z praku a brambůrky jsou zpátky na pultu. Už jen tahle groteska stojí za tu cestu. K jeskyni vedou kamenné schody. Při výstupu se máme radši na pozoru, opice jsou nám v patách. Samotná jeskyně je obrovská a zdobí ji desítky soch Buddhů nejrůznějších velikostí. U vstupu sedí babča a za příspěvek vám do mikrofonu odříká modlitbu nebo mantru, kterou si vyberete.

Buddhové v jeskyni Yat Hae Pyan Cave
Buddhové v jeskyni Yat Hae Pyan Cave
Vstup do Opice u Yat Hae Pyan Cave
Vstup do Opice u Yat Hae Pyan Cave
Opice u Yat Hae Pyan Cave
Opice u Yat Hae Pyan Cave
Toulaví psi (a feny) jsou pohodáři a kliďasové
Toulaví psi (a feny) jsou pohodáři a kliďasové
Opice si hraje s anténou
Opice si hraje s anténou

Kawgun Cave

I tahle jeskyně je v obležení opic, ty nejsou naštěstí tak oprsklé, jako v předchozí jeskyni. Před jeskyní stojí klášter a hned při vstupu do areálu musíte zaplatit vstupné 3 000 MKK/ osoba. K jeskyni vede dlážděný chodník kolem skal. Procházíte kolem řady soch sedících Buddhů. Místní tu odříkávají modlitby a pálí vonné tyčinky. Na stěnách i stropu jeskyně jsou vyryté malé sošky Buddhy. Jsou jich tu desetitisíce a některé pochází již ze 7. století. Dominantou jeskyně je velký stojící Buddha.

Jeskyně Kawgun Cave
Jeskyně Kawgun Cave
Stúpa u jeskyně Kawgun Cave
Stúpa u jeskyně Kawgun Cave

Výstup na horu Hpan Pu

Hora se nachází na druhé straně řeky. Dostanete se sem buď na motorce, nebo lodí přes řeku. Cesta na motorce je docela zdlouhavá, pokud chcete chytnout hezký západ slunce, vyjeďte s velkým předstihem. Loďka se dá chytnout z přístavu u Shwe Yin Myaw Pagody. Místní vás vezmou na druhou stranu za 500 MKK.

Samotný výstup zabere asi 20 minut a odměnou vám bude výhled do všech světových stran. Ideální místo, kam se vydat na malebný západ slunce. Pokud pojedete na motorce, tak se připravte na opravdu prašnou cestu, kdy budete prach cítit v plících ještě druhý den – doporučuji brýle a přes obličej nějaký šátek.

Klášter na jezeře

Ke klášteru Kyauk Ka Lat se dostanete na motorce asi za půl hodiny. Cesta je kupodivu hezky značená. Klášter je oblíbeným poutním místem mezi místními Buddhisty, a tak i brzy ráno je tu celkem rušno. Klášter stojí na ostrově uprostřed jezera, kterému vévodí velká skála, na jejímž vrcholu se blýská zlatá stúpa. Nahoře byl mnich, který zájemcům zazpíval mantru a požehnal. Podarovali nás zde náramkem a milým úsměvem. Příspěvek byl dobrovolný.

Ostrov je s pevninou spojen dlouhým dřevěným mostem, ze kterého můžete obdivovat ryby v jezeře. A že tu jsou opravdu výstavní kousky. Ve stáncích prodávají pečivo pro krmení ryb. Samozřejmě jsme si tento zážitek nemohli nechat ujít.

Okolí kláštera Kyauk Ka Lat
Okolí kláštera Kyauk Ka Lat
Klášter Kyauk Ka Lat
Klášter Kyauk Ka Lat
Klášter Kyauk Ka Lat a loď
Klášter Kyauk Ka Lat a loď

Yae Ta Khon

Kousek na jih od jezera je vesnice, zvaná taky Waterfall Village. V období dešťů tu prý najdete krásný vodopád, my se museli spokojit s koupalištěm. Ideální místo, kam uniknout před vysokými poledními teplotami. Dali jsme si kolu a pozorovali místní kluky, jak se předbíhají v tom, kdo skočí lepší salto do vody.

Kluc skáčou salta u Yae Ta Khon
Kluc skáčou salta u Yae Ta Khon
Krajina u Yae Ta Khon
Krajina u Yae Ta Khon

Saddar Cave

Pokud se vydáte ještě o kousek jižněji, dojedete až k známé Saddar Cave (vstup: 1 000MKK). Tahle jeskyně připomínají naše punkevní jeskyně. Za 1500 MKK si můžete pronajmout loďku a prozkoumat jeskyni po vodě.

Východ slunce na Taung Wine Pagodě

Cesta k hoře je velmi špatně značená a my jsme cestou k ní zabloudili asi pětkrát. Když ale víte kudy jet, budete tam za chvíli. Z Hpa-Anu se dáte po hlavní silnici na sever až do vesnice La Ka Myin Village. Tady se u kláštera Taung Ka Lay dáte doprava po nové asfaltce. Té se držte, dovede vás až ke klášteru pod horou. Tady nechejte motorku a vydejte se po příkrých schůdcích ve skále vrcholu. Cesta je celkem náročná. Už po 15 minutách jsme mohli ždímat trika. Celý výstup zabere asi hodinu – podle toho, jakou máte fyzičku.

Na vrcholu stojí pagoda a velký měděný zvon. Okolní hory a políčka tu máte jako na dlani. Vydejte se na výstup za rozbřesku, východ slunka musí být z tohoto místa kouzelný.

Výšlap na Taung Wine Pagodu je docela záhul
Výšlap na Taung Wine Pagodu je docela záhul
Zvon na Taung Wine Pagodě
Zvon na Taung Wine Pagodě

Mt. Zwegabin

Na tuhle horu se vydejte, pokud chcete zažít nezapomenutelný východ slunce. Dostanete se sem na motorce nebo si můžete sjednat v hotelu odvoz tuktukem. Tak jak tak si budete muset přivstat. Abyste stihli východ slunce, je třeba vyrazit kole třetí hodiny ráno.

Výhledy v okolí Hpa-An
Výhledy v okolí Hpa-An

Hora se nachází na jih od Hpa-Anu, stejným směrem jako klášter Kyauk Ka Lat (cca 30 minut jízdy). Zaparkujte u Lumbini Gardens a dejte se kolem parku se sochami Buddhů nahoru. Celý výstup trvá přibližně tři hodiny. Cesta je celkem náročná a kluzká, ale odměnou vám bude ten nejhezčí východ slunce v životě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *