Parlament v Budapešti

Budapešť, aneb jak si naplánovat prodloužený víkend?

by Vlčí mlha
1. 1. 2020
Comments 0

Budapešť je maďarská metropole, která stojí rozhodně za návštěvu. Je to město, kde ochutnáte skvělé dobroty, navštívíte nádherné termální lázně ale také se budete prodírat mezi davy turistů z celého světa. Budapešť vám nabídne odpočinek i zábavu. A velkou výhodou je, že ji máme „kousek od hranic“. Tak proč se tam nevypravit?

Budapešť v zimě

My se do Budapešti vydali v zimě, těsně po Vánocích, konkrétně v termínu 26.12. – 29.12.2019. K cestě jsme využili služeb RegioJetu, přičemž cena zpáteční jízdenky z Olomouce byla 1090Kč. Doporučuji zarezervovat si jízdenky víc dopředu, v zimě bývají rychle vyprodané.

Počasí v Budapešti je podobné tomu u nás. Nečekejte nějaké podstatné rozdíly. Nám svítilo po celou dobu pobytu sluníčko. Přes den bylo příjemně teplo, jen v noci klesaly teploty k nule.

Jak se dostat do centra?

RegioJet vám zastaví na zastávce Kelenföld Vasút kde najdete také stanici metra. Do historického centra města se dostanete metrem M4. My jeli do stanice Kálvin Tér, poblíž které jsme měli zarezervované ubytování. Lístek na metro stojí 350 HUF (cca 28Kč). Maďarské metro patří k nejstarším v Evropě a prostory tomu odpovídají. Vrátíte se o několik desítek let zpátky do minulosti.

Přesunovat po městě se můžete i staršími žlutými tramvajemi. Cena jízdenky je ale také 350 HUF, což mi přijde dost a je výhodnější – rychlejší – jet metrem. My se po městě pohybovali pěšky, metrem jsme jeli jen do lázní. Ale záleží hodně na tom, kolik času máte, co chcete všechno vidět a jak moc se vám chce chodit. Nás chození baví.

Ceny jízdného v Budapešti

Ceny jízdného jsou následující: jedna jízdenka stojí 350HUF, přestupní 530HUF a celodenní 1650HUF, případně 72 hod. 4150HUF. Automaty na jízdenky najdete ve stanicích metra a pozor, některé automaty neberou hotovost – takže je lepší mít připravenou platební kartu a nebo zkusit víc automatů.

Měna a ceny – musím si měnit peníze?

Osobně jsem stále paranoidní a platím všude po světě pouze v hotovosti a nebo z účtu, který mám jen na platby na cestách. Vyměnil jsem si tedy nějaké Forinty už v Česku. Všude v Budapešti se ale dá platit kartou a nebo si zde můžete doslova na každém rohu směnit Koruny za Forinty – i když s poměrně horším kurzem a nebo poplatky. V současné době je kurz cca 1000HUF = 80 Kč.

Budapešť je poměrně drahá a pokud chcete navštívit lázně (5600HUF), dát si někde v restauraci oběd (3000 – 5000 HUF), po obědě pivo (300 – 500HUF) a na trzích punč (800 – 1500HUF), tak počítejte s cca 1300Kč/den na osobu + ubytování. Samozřejmě se dá ušetřit, když si na oběd dáte housku se salámem z Tesca ale cestování je hlavně o jídle a jídlo v Budapešti je skvělé.

Ubytování v Budapešti

My řešili ubytování asi týden před odjezdem a něco málo jsme sehnali. Rozhodně bych to ale příště nenechával na poslední chvíli a ubytování zajistil alespoň měsíc dopředu. Cena za pokoj se pohybuje kolem 1100Kč a my bydleli poblíž Kálvin Tér v tomto retro hotelu. Najít hotel byla docela legrace, protože nebyl nijak označený. Obecně levnější guesthousy a hostely nejsou v Budapešti nijak označené a bez podrobného popisu je nenajdete. Zapomeňte také na to, že ubytování seženete v sezóně přímo na místě. Rozhodně si vše zarezervujte ještě před odjezdem, ideální je Booking.com.

Co v Budapešti vidět, navštívit a ochutnat?

Budapešť je skvělá. Je to historické město s nádechem retra, tisíci kavárnami, desítkami vetešnictví a nádhernými památkami.  A pokud si budete chtít odpočinout, tak zde najdete několik historických termálních lázní. Díky tomu všemu si Budapešť zamilujete a budete se tam chtít určitě někdy vrátit.

Langoš tak trochu jinak
Langoš tak trochu jinak

1. Budapešťský parlament

Budapešťský parlament je bezesporu jedna z nejznámějších pamětihodností města. Fotky parlamentu na vás budou vyskakovat všude. Parlament se nachází u Dunaje ve čtvrti Pest. Je to nejdražší budova, která kdy byla v Maďarsku postavena a může se chlubit 691 pokoji, 10 nádvořími, 27 branami a 29 schody. Parlament je krásný při západu slunce a doporučuji také návštěvu v noci z druhé strany řeky. Budova je v tom čase krásně nasvícená a pokud si cestou koupíte kelímek punče a nebo láhev Tokaje, budete mít zážitek o to příjemnější. Jen pozor, ať při rozjímání a popíjení nežbluňknete do řeky.

Parlament v Budapešti
Parlament v Budapešti

2. Projděte si centrální tržnici

Tento obrovský vnitřní trh (Nagy Vásárcsarnok) mi připomínal trhy, jaké můžete vidět v Asii. Na 3 podlažích najdete mnoho stánků prodávajících lokální produkty, jako je ovoce a zelenina, uzená masa, salámy, klobásky, paprika, tokajská vína, uvenýry ale najdete zde také tradiční maďarská pouliční občerstvení a několik restaurací. Na tržnici můžete nakoupit suvenýry – já doporučuji kromě Tokaje a sušené papriky koupit také lanýže, které zde v jednom stánku prodávají. Otevřeno od pondělí do soboty. Přesnou otvírací dobu zjistíte zde.

Centrální tržnice v Budapešti
Centrální tržnice v Budapešti

3. Navštivte židovskou čvrť

Židovská čtvrť byla postupně obnovena potom, co byla za druhé světové války téměř zničena. V posledních letech se toto místo stalo oblíbeným zejména u turistů a mladých „alternativců“. V těchto dnech najdete v židovské čtvrti mnoho kaváren, restaurací, hotelů a také pouličních stánků ať už se suvenýry nebo s jídlem.

Židovská čvtrť
Židovská čvtrť

4. Karaván – street food market, který musíte navštívit

Karaván najdete právě v židoské čvtrti a pokud jste milovníci jídla, rozhodně byste jej měli navštívit. Dát si můžete jak oblíbený langoš (1100HUF se sýrem a kysanou smetanou), tak burger, smažené kuřecí stripsy, thajské speciality a nebo koktejly.

Street food market Karavan - fenomenální gastro zážitky
Street food market Karavan – fenomenální gastro zážitky

5. Úlet jménem Szimpla Kert

Szimpla Kert najdete hned vedle Karavánu a je to místo, které se těžko popisuje. Je vlastně několik starých domů s nádvořím, které si parta lidí přetvořila k obrazu svému a vznikly zde bary, restaurace a kavárny s hodně zvláštním designem – popsané stěny, vany místo židlí. Prostě – to musíte vidět! Dát si zde můžete skvělý cheesburger a pozor, čepují zde Plzeň. Ovšem pozor, počítejte s tím, že si na jídlo ale i pivo budete muset vystát frontu. Místní podniky mají stále plno.

Szimpla Kert
Szimpla Kert

6. Dejte si hummus v židovské restauraci Mazel Tov

Velmi oblíbená je také restaurace Mazel Tov, která nabízí židovské speciality vč. luxusního hummusu s falafelem. Restaurace je vybudována na nádvoří bývalého pavlačového domu a okouzlí vás otevřeným prostorem a nádhernými stěnami porostlými Pothosem. Ceny v ceníku jsou poněku nižší, než v ostatních restauracích a tak jsou kompenzovány servisním poplatem – u nás činil 1500HUF. Adresa je Budapest, Akácfa u. 47.

Restaurace Mazel Tov vás zaujme nejen skvělým jídlem ale také úžasným interiérem
Restaurace Mazel Tov vás zaujme nejen skvělým jídlem ale také úžasným interiérem

7. Vydejte se podél Dunaje

Řeka Dunaj protéká samotným srdcem Budapešti (Buda na jedné straně, Pest na straně druhé). Kopce všude kolem nabízejí fantastický výhled na řeku a město. Přímo po obou březích Dunaje vedou chodníky a čas od času se zde objeví i stánek se svařeným vínem (často různých kvalit, doporučuji nejprve nahlédnout pod pokličku).

Pohled na Dunaj s okolními domy je úchvatný
Pohled na Dunaj s okolními domy je úchvatný

8. Železné boty

Navštívit můžete cestou i památník v podobě 60 železných bot (Cipők a Duna-parton), který se nachází na východním břehu řeky kousek od Parlamentu. Pomník byl vytvořen filmovým režisérem Can Togayem a sochařem Gyula Pauerovou na počest obětí nacitů, kteří byli zabiti v Budapešti během druhé světové války. Údajně zde bylo popraveno přes 3500 lidů. Sochy představují boty zanechané na břehu řeky poté, co bylo lidem nařízeno sundat si je předtím, než byli popraveni.

Památník železné boty na břehu Dunaje
Památník železné boty na břehu Dunaje

9. Vydejte se přes Budínský hrad, Rybářskou baštu a Matyášův chrám

Tuhle procházku si nenechte ujít. Z Rybářské bašty je totiž naprosto dokonalý výhled na celé město. Přejděte po mostě Széchenyi lánchíd a pokračujte do kopce až k Budínskému hradu (Királyi Vár). Pozor, jsou zde desítky naháněčů, kteří vám budou nabízet cestu nahoru lanovkou nebo elektrobusem. Je to zbytečnost, raději se vydejte po úzké cestě hned doleva a vychutnejte si ten nádherný výhled. Navíc se můžete pochokat pohledem na lanovku z železného mostu. Lanovka je vtipná. To se prostě musí vidět. Odtud je to už jen kousek Matyášovu chrámu (Mátyás-templom) a nádherné Rybářské baště (Halászbástya). Rybářská bašta mě okouzlila. Je to nádherné místo a zvlášť při západu slunce se člověk může radovat z překrásných výjledů. Obrňte se ale trpělivostí, podobný nápad mají další tisíce turistů.

Rybářská bašta vám nabídne krásný výhled na město
Rybářská bašta vám nabídne krásný výhled na město

10. Navštivte lázně Széchenyi

Budapešť má horkou hlavu. Nebo nohy? No, zkrátka, pod se nachází 123 horkých pramenů, jež zde vyvěrají ze země. Pramenům se přisuzují nejrůznější léčivé účinky a jsou jedním z důvodů, proč do Budapešti proudí davy turistů.

Největší a zároveň nejznámější lázně v Budapešti jsou lázně Széchenyi s historickými venkovními bazény, které jsou doplněny také o vířivky a najdete zde i sauny. Tyto lázně jsou oblíbené i mezi místními, kteří je hojně navštěvují. Pokaždé mě pobavil pohled na starší pár, jak si vesele vykračuje k bazénu svírajíc v ruce láhev minerálky a svačinu zabalenou v alobalu. Jsou to požitkáři.

Lázně Széchenyi
Lázně Széchenyi

Cena za vstup byla 5500HUF. Takže téměř 500Kč. Paradoxní je, že roční vstupné je 6500HUF. Proto zde potkáte tolik důchodců. Tyto lázně jsou bezesporu mezi turisty nejoblíbenější. Proto doporučuji zajít sem brzy ráno. My se do lázní vypravili v 6 hodin a mohu potvrdit, že to byl dobrý nápad. Bylo nás tam tou dobou snad pět. Navíc si užijete ten skvělý pocit, když ze zimy vkročíte do horkého bazénu. To je fakt blaho. Doporučená doba pobytu v bazénu je 20 minut. Mně z něj nikdo nedostal ani po dvou hodinách.

Výhodou lázní Széchenyi je jejich velikost a také fakt, že nepotřebujete plaveckou čepici, která je prý v ostatních lázních povinná. Potřebujete ji jen do plaveckého bazénu. Navíc tyto lázně jsou smíšené – ostatní lázně mají návštěvní dny rozděleny pro ženy a pro muže.

11. Dejte si kávu v New York Café

New York Café je kultovní kavárna, která sloužila na začátku 20. století jako místo setkávání maďarských spisovatelů, novinářů, básníků a umělců, ale od svého obnovení v roce 2006 se stala luxusní kavárnou a barem, kde si kávu může dovolit jen málokterý novinář. Kavárna je součástí elegantního hotelu New York Palace a představuje vynikající italskou renesanční architekturu. V roce 2011 byla vybrána za „nejkrásnější kavárnu na světě“.

Dopřejte si chvíli luxusu v New York Cafe
Dopřejte si chvíli luxusu v New York Cafe

Jídlo je proslulé svou dokonalostí a v nabídce se podávají klasická místní jídla, jako jsou rybí polévka, kuřecí na paprice, Wiener Schnitzel a slavné dezerty, jako jsou koláče Dobos, Sacher a Eszterházy. Tato kavárna je velmi oblíbená, takže je lepší si místo rezervovat dopředu nebo počítat s delší frontou. My měli štěstí a dlouho jsme nečekali. Dali jsme si dvě kávy a výběr štrůdlů. Výsledná cena byla někde přes 700Kč. Ale stojí to za to, ty prostory jsou nádherné. Adresa je Budapest, Erzsébet krt. 9-11.

11. Mrkněte na výstavu Roberta Capy

Robert Capa je jeden z nejznámějších světových fotografů. Byl to průkopník válečného fotožurnalismu. Jeho fotografie byly nadčasové a člověk si občas říkal, že Capa měl snad 9 životů, jako kočka. Protože ty situace, které fotil, by normální člověk nepřežil. Zemřel ve Vietnamu, kde šlápl na minu. Byl to Maďar a tak má v Budapešti trvalou výstavu. Doporučuji její návštěvu, hned vedle bývají další výstavy. Vstupné je 1500HUF a adresa je Budapest, Nagymező u. 8.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *