Rangún, dnes oficiálně zvaný Yangon, je bývalé hlavní město Barmy. Dodnes však zůstává největším a ekonomicky nejvýznamnějším městem celé země. Rangún je úžasně multikulturní město, kde se snoubí původní barmská kultura s kulturou anglickou, indickou, čínskou a muslimskou. Tuhle fúzi vidíte na každém kroku, ať už se jedná o architekturu nebo kuchyni. Na ulici potkáváte muže v dlouhých longyi, na snídani si koupíte samosy od indického prodavače a čaj vám uvaří muslim s turbanem na hlavě. Existuje tvrzení, že Rangún patří k nejexotičtějším městům Asie. A my nemůžeme než souhlasit.
Jak se tam dostat?
Rangún bývá společně s Mandalají nejčastějším vstupem do země. Většina turistů (včetně nás) přiletí na mezinárodní letiště v Rangúnu (Mingladon), které se nachází asi 45 minut severně od centra. Nejčastěji sem létají letadla ze sousedního Thajska.
Letadlem
Z letiště do centra se dostanete nejsnáze pomocí taxi nebo Grabu. Taxi do centra vyjde na cca 12 000 – 15 000 MKK. Vždy záleží na tom, jaký je provoz, na koho narazíte, jak jste oblečení apod. Doporučujeme používat Grab, kdy ušetříte cca 30-50% ceny, kterou by vám jinak taxíkář nastřelil. Před budovou letiště jsou oficiální taxi stánky ale cena je stejně vždy mnohem vyšší, než cena přes Grab.
Přes tuhle aplikaci si najdete nejbližšího řidiče, ukáže se Vám plán cesty a finální částka. Řidiče objednáte a pak jen na mapě pozorujete, jak se k vám přibližuje. Grab má trošku vyšší ceny než normální taxi, ale zase je spolehlivý, bezpečný a vždy Vás doveze přesně tam, kam chcete. Nevýhodou je potřeba mít místní simku.
Nejlevnější možností jak se dostat z letiště do centra je červený letištní shuttle bus. Ten jezdí od 4 ráno do 10 do večera a jízdenka vyjde na 500 MKK. Autobus jezdí z letiště na nádraží Yangon Central Railway zhruba každých pět minut.
Co udělat při příletu?
Hned na letišti si můžete směnit peníze. Když jsme si je zde měnili my, tak zde byl nejvýhodnější kurz. Chce to ale zkusit i smlouvat a dohodnout si ještě výhodnější. My si směnili na letišti 1500 USD. Kartou jsme téměř neplatili, vše jsme řešili hotovostí. Trochu nás překvapilo množství bankovek, které bylo větší než meší.
Na letišti si také kupte SIM kartu, ať máte data a můžete si hned objednat taxíka přes Grab. Okamžitě se vám cena SIM karty vrátí v podobě ušetřených peněz za přestřelenou cenu taxi.
Autobusem
V Rangúnu je několik autobusových nádraží. Slovo nádraží je celkem silné slovo, ono to spíš připomíná hodně rušnou tržnici. Řidiči vyřvávají jeden přes druhého, ženy chodí s košíky na hlavě a prodávají pomela a buráky. Do toho se ozývá neustálé troubení klaksonů. Prostě pravý asijský chaos. Ale i tento chaos má řád, jen je potřeba se trochu zorientovat. Nejdůležitější je zjistit si, s jakou společností jedete. Podle toho najdete příslušný stánek a i nástupiště vašeho autobusu. Nejznámější jsou tyto dvě nádraží:
- Aung Mingalar Bus Terminal – pro cesty na sever (Bagan, Inle a Mandalaj)
- Dagon Ayar Highway Bus Station – pro cesty do oblasti delty řeky Irrawaddy (Ngwe Saung, Chaungtha Beach, Ngapali)
Z cestovních společností doporučujeme JJ Express nebo stránky myanmarbusticket.com, přes které hravě zjistíte jaká společnost, kam jezdí a za kolik.
Kde se ubytovat?
Překvapilo nás, že v Yangonu není příliš mnoho hotelů – tedy na to, jak je to velké město. Dále nás lehce překvapily poněkud vyšší ceny za pokoj. Byli jsme zvyklí z předchozích asijských zemí na lehce nižší ceny. Naštěstí lze občas na Booking.com narazit na akci, kdy vás vyjde pokoj o něco levněji. Lze ušetřit i tak, že se vyspíte v hostelu ve sdíleném pokoji typu „doorm“. Další zajímavostí je fakt, že levnější hotely nejsou vůbec označené. Takže pokud nevíte, že na dané adrese má být hotel, tak kolem něj prostě projdete bez povšimnutí. Rozhodně doporujeme zabookovat si pokoj dopřed přes Booking.com a podobné aplikace.
Sule Saphire Inn (naše volba)
Hotel se nachází kousek od Sule pagody. Cena za pokoj s koupelnou byla 389 CZK/ noc. V ceně je i základní snídaně (kafe, vejce, toust a ovoce). Snídani jsme měli jen jednou, vstávali jsme totiž většinou dřív a vyráželi brzy ráno objevovat krásy města. Ráno je totiž toto město nejkrásnější. Hotel se nachází v muslimské čtvrti naproti škole a kousek od mešity. Ve 4 ráno (nebo v noci, jak pro koho) nás občas vzbudilo hulákání muezzinů. Na ulici před hotelem je oblíbená čajovna místních, která doslova praská ve švech. Hotel má několik pater a v době naší návštěvy probíhala rekonstrukce. Pokoje byly prostorné a čisté, úklid probíhal každý den. Na recepci nám vždy ochotně se vším poradili. Byl tam moc příjemný personál a až na občasné zahýkání muezzinů i klid. Navíc ona čtvť, kde se hotel nachází, je prostě dokonalým mišmašem kultur a je strategicky umístěná poblíž všech zajímavostí včetně tržnice. Pokud tento hotel zvolíte, tak určitě neprohloupíte. Zabookovat si jej můžete zde.
Motherland Inn 2 a Okinawa Guesthouse
Základní hotely v centru a za dobrou cenu. Naše záloha, kterou jsme nakonec nevyužili ale co jsme slyšeli, tak jsou také fajn. Cena bude lehce vyšší, než u námi zvoleného hotelu. Rezervaci můžete provést zde.
Shwe Yo Vintage Hostel, BaobaBed Hostel Yangon, Hostel9 Yangon
Oblíbené hostely, bývají však často plně obsazeny. Můžete ale zkusit štěstí a booknout si zde pokoj.
Hotel G Rangon
To je něco pro opravdové fajnšmekry, kteří si chtějí dopřát stylové ubytování i v Asii. Bohužel mimo náš rozpočet. Rezervaci můžete provést zde.
Kde se dobře najíst?
Rangún je město jídla a najdete zde jak tisíce pouličních mikrostánků s lokální kuchyní, tak desítky luxusní restaurací včetně italské kuchyně. Vybere si tedy každý. Ceny jídla jsou v Barmě velmi nízké a za pár korun se najíte jako králové. My jsme si oblíbili několik restaurací, které vám doporučíme níže.
Rangoon Teahouse
Rangoon Teahouse je skvělé místo na snídani, oběd nebo odpolední čaj. Tento podnik je velmi oblíbený jak mezi turisty tak místními a to i přes poměrně vyšší ceny, které odpovídají spíše cenám v evropských restauracích. To, co sem všechny táhne je nezaměnitelná atmosféra. Čajovna je totiž jako vystřižená z dob britské koloniální éry. Mramorové stolky, teakové sloupy, číšníci v uniformách a na jídelním lístku asi dvacet druhů černého čaje s mlékem.
Doporučujeme zajít brzy ráno a dát si typickou barmskou snídani – Mohingu (rybí polévka s koriandrem, citronovou trávou, cizrnou) za 2 000 MKK, v setu s kachním vejcem a cibulovými chipsy za 5 500 MKK nebo kokosové nudle za 2 200 MKK (v setu s kuřecími játry za 5 500 MKK). Pokud jdete na odpolední čaj, náš oblíbený je Pote Main Saint a k tomu dezert The Bff (6 500 MKK) nebo Chai cheesecake (4 500 MKK). Věřte, že utracených peněz nebudete litovat. Vaše chuťové buňky zažijí nirvanu.
Za ochutnání také určitě stojí Laphet Thoke (čaj z nakládaných čajových lístků) nebo kuřecí biryani.
999 Shan Noodles
Nejlepší nudle v Rangúnu jsme jedli v malé restauraci 999 Shan Noodle House. Podnik je vyhlášený mezi turisty, ale i přesto jsou ceny přívětivé. Šánské nudle za 1500 MKK a široké rýžové nudle s kuřecím masem (můj favorit) za 3 500 MKK. K jídlu vždy dostanete zdarma vývar, zelený čaj a nakládanou zeleninu. Pokud vývar sníte, tak vám okamžitě přinesou druhý. A třetí. A čtvrtý…
Feel Myanmar Food
Tento podnik jsme nestihli navštívit, ale patří k nejoblíbenějším restauracím vůbec. V Rangúnu najdete dvě pobočky – jedna se nachází kousek od Shwedagonské pagody. Takže to zkuste a dejte nám vědět, jak jste si pochutnali.
Parisian
Parisian je kavárna kousek od Sule Pagody. V kavárně si můžete vybrat z mnoha desítek druhů zákusků, dortů a sladkých dezertů. Ceny nejsou příliš vysoké a tak si tuto kavárnu oblíbila i místní omladina, která sem chodí randit. Doporučujeme návštěvu této kavárny spojit s návštěvou Bogyoke Aun San Market, který je nedaleko.
Pouliční stánky
Jsou jich tu tisíce. Desetitisíce. Miliony. Obyvatelé Rangúnu totiž buď něco prodávají a nebo jedí. Cpou se a cpou, což nám je sympatické, protože se cpeme také rádi a často. Na každém krouku budete narážet na mikrostánky s jídlem. Zkoušejte všechno.
Co vidět a zažít?
Je toho hodně. Rangún je velkoměsto a nabídnout vám může jak kulturu, tak zábavu a dokonce se zde dá najít i několik památek vč. Šweitigoumské pagody, což je jedno z nejposvátnějších míst na světě.
Kupte si SIM kartu
Už jsme to psali v sekci o příletu na letiště ale pokud jste tak neučinili, tak to udělejte teď. Nebudete toho litovat, slibujeme. Wifi připojení na hotelech je dost bídné a pokud nechcete ztrácet čas hledáním kaváren, kde je wifi, pořiďte si místní simku. Za 12 500 MKK máte 8 GB a 100 min. volání. My s sebou měli starý telefon, který nám sloužil jako hotspot a připojené jsme na něm měli dva telefony a notebook.
SIM kartu můžete zakoupit v příletové hale u společnosti Ooredoo. Ale i ve městě v jakémkoliv obchodě s telefony. Simku si nechte u prodejce rovnou i zprovoznit, ušetří vám to dost nervů. Všechny potvrzovací SMS jsou totiž v barmštině, takže k aktivaci budete vždy potřebovat asistenci někoho místního. Hurá, máte SIM kartu, tímto se stáváte právoplatným barmánským turistou a jako bonus vám bude chodit každý den zhruba 5 textovek v barmštině s výhodnými slevovými akcemi. Semtam vám občas někdo zavolá s dotazníkem. Občas ve 3 v noci.
Sule Pagoda (Paya)
Sule Pagoda se nachází na rušné křižovatce v centru města. Podle legendy byla tahle 46 metrová pagoda postavena před 2 000 lety a sloužila pro uložení Buddhových relikvií. Do pagody se musí naboso bez ponožek a ve vhodném oděvu (zakrytá kolena i ramena). Vstup turisty stojí 5 000 MKK a společně se vstupenkou dostanete i vlhčené ubrousky, abyste si pak mohli nohy otřít. Tomu říkáme servis!
Dominantou je obrovská pagoda, kterou obklopují po obvodu zlaté stúpy. Komplex je veliký a žije to tu svým životem, každý návštěvník přesně ví, co dělat. Odehrávají se tu nejrůznější rituály na několika místech zároveň. Paní v dlouhých šatech polévá sošku s nápisem pondělí, postarší pár pokládá k sochám Buddhy květiny a zapalují vonné tyčinky. Hned vedle sedí mnich a čte modlitby, jiný drží šňůru s dřevěnými korálky a zpaměti odříkává mantry. Je to skvělé místo, kde načerpat energii a utéct před rušným vírem velkoměsta.
Shwedagon Pagoda (česky: Šweitigoumská pagoda)
Šweitigoumská pagoda je nejposvátnějším místem celé Barmy. Stojí na kopci Singuttara vedle královského jezera. Z centra jsme si k pagodě vzali Grab. Jízda nás stála 3 000 MKK. Otvírací doba je od 6:30 do 22:00 a za vstup zaplatíte 10 000 MKK. Se vstupenkou dostanete lahev vody a opět vlhčené kapesníčky. Ano, i tady musíte naboso, což obzvlášť v pravé poledne může být na vyhřátých kachličkách dosti nepříjemné. Před vstupem musíte projít přes kontrolní rentgen a ti, kteří nemají odpovídající oděv, si musí půjčit za 5 000 MKK longyi. Rentgenů potkáte v Barmě víc ale pro turisty je to spíš divadlo. Kdybyste viděli, co jsem tam častokrát pronesl… Nezapomeňte si zapamatovat, kterou stranou jste přišli, pagoda je totiž přístupná ze všech čtyř světových stran.
Pagodu obklopuje celý komplex chrámů a stúp. Počátky jejího vzniku se datují až do 6. století před naším letopočtem. V průběhu století se pagoda postupně zvětšovala a přestavovala, až dosáhla současné stometrové výšky. Samotná pagoda má cihlový základ a je celá pokrytá plátky pravého zlata. Na špici pagody je posazeno diamantové poupě, které je osázeno desetitisíci diamanty a rubíny.
Tohle místo je magické. Uvidíte sami. Atmosféra nejde popsat slovy. Cinkot zvonečků na stúpách, vůně vonných tyčinek, mniši zpívající mantry. Do toho všeho všudypřítomný lesk zlatých stúp. Horoucí přání v očích věřících, když se klaní k některé ze stovek soch Buddhy. Posaďte se do stínu chrámu a nasávejte všudypřítomnou kouzelnou atmosféru.
Legenda o Šweitigoumské pagodě
V Indii navštívili prince Siddhárthu dva bratři. Nabídli mu darem medové koláče a Buddha jim dal za odměnu 8 svých vlasů. Poručil jim, aby je uložili ve svém rodném městě Rangúnu. Po návratu do města odevzdali bratři vlasy králi Okkalapovi, který je uložil společně s relikviemi dalších 3 Buddhů na místo, kde dnes stojí pagoda.
Nákupy suvenýrů na Bogyoke Aun San Market a koření na tržnici Theingyi Zei
Bogyoke Aun San Market je velká krytá tržnice v samotném centru města. Otevřena je od úterý do neděle v čase 9:00-17:30. Ano, v pondělí má zavřeno. Tržnice má několik pater a je rozdělena do oddělení podle sortimentu, který uspokojí tužby každého turisty. Nakoupíte tu výrobky z jadeitu a ambry, drahé kameny nejrůznějších tvarů a velikostí, tradiční šátky a longyi, sošky ze vzácného santalového dřeva a mnoho dalšího. Důležité je nebát se smlouvat. Cenu tak můžete srazit někdy i více než o polovinu. Pokud zde budete nakupovat ráno, tak se smlouvá lépe. Místní věří v „lucky money“. Takže pokud u nich první zákazník nakoupí, budou mít daný den štěstí, pokud nenakoupí, budou mít smlouvu. Občas jsme toho zneužívali, chichi.
Pokud sem zavítáte v pondělí jako my, nezoufejte, hned naproti je otevřená nová tržnice, kde se také dají sehnat hezké suvenýry, bohužel ne v takovém rozsahu. Vedle stojí velké moderní nákupní středisko Junction City, kde najdete luxusní obchody s módou, multikino, restaurace a velký supermarket. Pokud tedy chcete na chvíli uniknout chaosu asijské tržnice, tohle místo pro vás může být dobrým útočištěm.
Hla Day Shop
Hla Day Shop je obchod se suvenýry, který najdete hned vedle Rangoon Housu. Tento obchod nabízí místní suvenýry té nejvyšší kvality, vyrobené šetrným způsobem k přírodě za férových podmínek. Pokud chcete, aby měli vaše suvenýry nějakou přidanou hodnotu, hledejte v Hla Day.
Theingyi Market
Theingyi Market je největším trhem v Rangúnu. K dnešnímu dni čítá více jak 1 200 stánků. Seženete tu vše, na co si jen vzpomenete. Probléme je však příslušnou sekci zboží v tomto bludišti najít. Tepnou trhu je ulice 28th Street, kde se prodává zelenina a ovoce. Odtud se vydejte do sekce 12, kde nakoupíte koření. Oddělení s kořením nás bavilo nejvíc. Prodávají tu převážně Indové a to ve velkém. Obrovské pytle bobkového listu, hřebíčku, dlouhé klacíky pravé barmské skořice, které, musíte nadvakrát zlomit, aby se vám vešly do sáčku. Barmská skořice voní úplně jinak, než ta z našich obchodů. Tu prostě musíte mít. Ochutnáváme kardamon a anýz. Kupujeme koření garam masala, chilli a šafrán z Kašmíru.
Tržnice se táhne až k nákupnímu centru Gamone Pwint Shopping Mall. Pod nákupním střediskem, je další část tržnice, kde nakoupíte vonné tyčinky, kousky vzácného dřeva nebo tabák. Trh se nám ani náhodou nepodařilo projít celý. Myslím, že to není ani v lidských silách. Pokud hledáte něco konkrétního, ukažte obrázek a místní vás nasměrují.
Prostě se procházejte a objevujte krásy Rangúnu po svém
Nejlepší způsob, jak si vychutnat město naplno. Vydejte se do ulic brzy ráno, ideálně po šesté hodině, a potkáte zástupy mnichů, kteří si jdou pro almužnu a žebrají o jídlo. Sedněte si na plastovou stoličku u jedné z mnoha pouličních čajoven a ochutnejte sladký čaj s koblihy dau chao quay nebo indickými samosy. Bavte se s místními mnichy, kteří chtějí procvičit angličtinu. Ztraťte se ve spletitých uličkách a objevujte krásy starých koloniálních budov nebo místní street art – ten hledejte pod názvem Yangoon Walls.
Objeďte si Rangún vlakem kolem dokola
Skvělým způsobem jak poznat všechny části Rangúnu je okružní jízda vlakem – Circular Railway train. Nasednout můžete na hlavním nádraží (Yangon Central Station) a je na vás, jestli objedete celý okruh nebo vystoupíte na některé z mnoha zastávek. Celá cesta kolem Rangúnu trvá něco přes tři hodiny a za jízdenku dáte 400 MKK.